zjentek

Používá se při výrobě křišťálového skla přírodní křišťál a je jeho použití při výrobě křišťálu nezbytné?

Odpovědi
EKSOT123

Nepoužívá. Je to běžné tavené sklo vyráběné z křemitých písků a pískovců (v ČR se těží např. ve Střel(e)či a Srní). Čirosti běžného skla se dosahuje mechanickým a chemickým čistěním, kdy se s něj odstraňují barvící příměsi.
Sice se mluví o křišťálu a krystalech, ale to kvůli vzhledu získanému broušením a většinou také přidáním oxidu olovnatého, který dále zlepšuje třpyt a optické vlastnosti. Z krystalu křišťálu by sis to leda musel nechat udělat, nejde o běžný průmyslový postup.
Ještě poznámku, že běžné a tedy i křišťálové sklo je sice uvnitř amorfní, ale vlivem času uvnitř zvolna rekrystalizuje, tvrdne, stává se křehčím… V běžných podmínkách je to ale zdlouhavý proces.

Emefej

Nepoužívá.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.