postcd

Použití střelné zbraně jako ochranka převozu peněz?

Hledám práci a narazil jsem na inzerát „Bezpečnostní pracovník pro převoz hotovosti“, požadavek je zbrojní průkaz. Chci se zeptat v jakých případech může/je povinen takový bezpečnostní pracovník střelnou zbraň použít?

Nejlepší odpověď
Hamon

Zaměstnanec SBS je občan jako každý jiný a nemá žádné pravomoci. Jedinou výjimkou je možnost mít zbraň viditelně, ovšem pouze v mezích zákona (tj. pouze uvnitř nemovitostí, se souhlasem majitele, nikdy ne na veřejnosti).

Zbraň teda může použí pouze v případě krajní nouze (§ 28 trestního zákona) nebo nutné obrany (§ 29 trestního zákona). Povinnosti žádný zákon nestanoví, ale můžou být stanoveny pracovněprávním předpisem. POZOR! Ať je v něm cokoli, NIKDY nesmí být v rozporu se zákonem, zákon je nadřazený.

Další odpovědi
Drap

V případě že je sám napaden s použitím střelné zbraně.

badisko

stejne jako kazdy obcan v sebeobrane …si myslis ze kdyz na tebe nekdo vyskoci s brokovnici ze mu budes nadavat …nebo po nem hazet sirky ?…

zzzzz

Když si ten zbrojní průkaz uděláte, tak se to v kurzu vše dozvíte. Doporučuji na tom nešetřit a najít si takovou střelnici, která Vás na vlastnictví zbrojního průkazu a poté i zbraně velice odborně připraví.
Jinak souhlasím s Hamon

Hamon

To, že použít palnou zbraň je možné pouze v případě napadení palnou zbraní, je celkem běžný omyl, ale rozhodně ne pravda. Vzpomeňte na „střelce z Tanvaldu“. Zbraní se úspěšně ubránil dvěma neozbrojeným útočníkům.