Avatar uživatele
Kepler

Použili jste někdy páternoster?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C3%A1ter­noster
Já někdy v minulém tisíciletí v Praze, možná tam už nefunguje. Přemýšlel jsem ,co se děje s kabinami nahoře a co by se stalo, kdybych v nejvyšším patře nevystoupil. Jinak si myslím, že je to fikané (i když asi drahé) řešení.

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, briketka10, paul1, marci1 před 1593 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ano. V budově, kde sídlil Sm KNV v Ostravě a jednou v Praze.

Pro zájemce vkládám odkaz, proč se tento výtah nazývá páternoster.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-co-znamena-slovo-paternoster
--

Uživatel bolak vložil otázku

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zastavi-se-paternoster-kdyz-tam-clovek-zapomene-hlavu-nebo-ho-ani-nehne-a-pojede-dal-hlava-nehlava

"Zastaví se páternoster, když tam člověk zapomene hlavu, nebo ho ani nehne a pojede dál hlava nehlava?

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Ako deti sme obľubovali práve ten prechod kabíny medzi jednou a druhou stranou výťahovej šachty, prirodzene v nepravidelných intervaloch nám tieto srandičky dospeláci vždy zatrhli.
Páternoster má svoje čaro, vidíte ako kabína prichádza a odchádza, neponáhľate sa, pretože viete, že hneď je tu nasledujúca. a vystihnúť ten správny okamih na vyskočenie z kabíny, aby stihli vystúpiť aj ostatní a pozerať na zmeškaného nešťastníka miznúceho v hlbinách, alebo vznášajúceho sa do výšav. Kto má čas a fantáziu v páternosteri môže popustiť uzdu svojej predstavivosti a snívať…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Arne1

Samozřejmě. V Brně vím o dvou. Je to geniální řešení dopravy do pater, protože to má mnohem větší kapacitu než výtahy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

Kolikrát u taťky v práci jsme se vozily se ségrou nahoru a dolů.
Děsně nás to bavilo, vrátnej nás sledoval a pochechtával se pod
vousama. já si myslím, že mu taťka řekl, aby na nás dával bacha.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cochee

Je známý fórek, kdy člověk jedoucí nahoru po překonání horní úvratě v kabince udělal stojku a takto se ukázal při jízdě dolů svým společníkům, kteří se nemohli dohodnout, jak je vyřešeno, že kabinky jednou nahoru a pak dolů, dotyčný nastoupil do kabiny s tím, že to zjistí 🙂 Jinak v Ostravě byly ještě v nedávné minulosti dva páternostery, jeden ve veřejné budově – v Nové radnici, tím jsem se taky svezl, a druhý v jedné z budov patřících Vítkovickým železárnám. Myslím, že už jsou oba zrušeny.

Upr.: jo hele, teď jsem něco objevil – viz Zdroj:.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sez­nam_p%C3%A1ter­noster%C5%AF_v_­%C4%8Cesku

Upravil/a: cochee

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Jasan, je to skvělý nápad, ale jen pro inteligentní lidi, kteří se bohužel vyskytují velmi omezeně (kvůli debilům každou chvíli stojí, což vede k celkově MENŠÍ přepravené mase [oproti klasickým zavíracím kabinám], jakkoliv by to mělo být u menších budov naopak). :(

Jeden mají ve Škodíkárně (pokud vím), to je budova magistrátu, pojmenovaná podle škodičů a jiných podobně „užitečných“ osob, kteří tam sedí. (mylně se jméno budovy vysvětluje jako Škodův palác [viz ing. Emil Ritter von Škoda])

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Co to je? Tak nějak se taky jmenoval první horor, kterej sem přišel na VHS kazetách v době, kdy videorekordér měli jen vyvolení! Následoval Pátek třináctého, Lesní duch, Rambo a nějakej Ninja… (;

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Používám je zcela pravidelně, v Praze je jich v různých institucích v provozu ještě hodně. I když kabina je maličká, mají obrovskou přepravní kapacitu a obdivuhodně zvládají například ranní příchod lidí do práce.
Ne, kabina se nahoře a dole opravdu neobrací 🙂 Stačí se podívat, že jedna strana je upravená jako podlaha a druhá jako strop.
Jejich používání vyžaduje jistou zručnost při nastupování a vystupování a pro hůře pohyblivé osoby je určitě komplikované. Viděl jsem i jeden škaredý úraz, kdy se nešikovnému cestujícímu dostala noha mezi hranu kabiny a zeď.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

S kabinami se neděje nic a nevidím důvod proč bys měl vystoupit v nejvyšším patře, když tam nikoho nehledáš. Klidně si sedni jak pako a jezdi dokola.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kelley

Ano, Brno Malinovského náměstí – magistrát 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Ano, na ČVUTu v Dejvicích jsou asi 3 nebo 4 jestli je nestopli. A ano, je to geniální řešení – zvlášť v situaci kdy ještě nemáte pro motory elektronické měniče s rekuperací…

  • mechanicky zvládnou mnohem více cestujících (kabina přijede každých pár vteřin)
  • pohyb kabinek žere minimum energie – kabiny směřující nahoru jsou vyváženy kabinami jedoucími dolů
  • v případě, že by byl vyšší počet cestujících směřujících dolů, asynchronní motor automaticky z principu své funkce přejde do generátorového režimu kdy stále udržuje rychlost danou frekvencí sítě (aktivně brzdí pád) a energii dodává do sítě.

Co se ceny konstrukce týče, nemohu sloužit. Ale nemyslím, že by byl výrazně dražší než dva kabinkové výtahy srovnatelné velikosti vedle sebe.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Nepoužila. Proč?

  1. v rámci akce „Buď fit“ chodím po schodech pěšky
  2. nebudí ve mě důvěru, i když vím že se nahoře neotáčí a hlavu mi to neuskřípne

🙂
Např. Američané jsou páteremnostrem zděšeni: https://vtm.zi­ve.cz/clanky/a­mericane-objevili-prazsky-paternoster-a-jsou-zdeseni-jak-neco-takoveho-muzeme-pouzivat/sc-870-a-195139/default.aspx
🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Opakovaně, pracoval jsem v budově, kde byl (ještě myslím je). I tím sklepem jsem si projel (ale naporvé s kolegou 😉.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
df

Já před asi 5 rokama ve Zlíně v budově Finančního ouřadu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Použil jsem ho mnohokrát, byl v budově mého prvního zaměstnavatele.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Použil mnohokrát, dokonce i ty, které vůbec v seznamu od cochee nejsou (třeba ten v hl. budově velitelství 1. tankové divize ve Slaném nebo na štábu Hlavní ubytovací a stavební správy v Litoměřicích).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Vinpe

Jel jsem tímto výtahem. Někde v Praze, Brně na úřadech ve starších budovách ještě jezdí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Meclik

Pamatuji, když jsem chodil jako malý kluk k doktorce do Kartouzké v Praze. Tam jsem se s ním setkal poprvé a naposledy. Nevím zdali ho tam teďka furt využívají, ale žádný jiný takový tip zdvihu jsem už nikdy neviděl. A musím se přiznat, poprvé jsem váhal jestli mám vyjet až na půdu, zvědavý zdali se to se mnou po posledním patře neobrátí vzhůru nohama.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

Jo, ale o tom Pardubickém se tam nepíše.
Byl v budově bývalého Unichemu.

před 1593 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

cochee: fí-ha, tak to jsem netušil, že je jich v republice tolik, myslel jsem, že to jen spíše rarita.

před 1593 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek