Kepler

Použili jste někdy páternoster?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C3%A1ter­noster
Já někdy v minulém tisíciletí v Praze, možná tam už nefunguje. Přemýšlel jsem ,co se děje s kabinami nahoře a co by se stalo, kdybych v nejvyšším patře nevystoupil. Jinak si myslím, že je to fikané (i když asi drahé) řešení.

Nejlepší odpověď
annas

Ano. V budově, kde sídlil Sm KNV v Ostravě a jednou v Praze.

Pro zájemce vkládám odkaz, proč se tento výtah nazývá páternoster.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-co-znamena-slovo-paternoster
--

Uživatel bolak vložil otázku

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zastavi-se-paternoster-kdyz-tam-clovek-zapomene-hlavu-nebo-ho-ani-nehne-a-pojede-dal-hlava-nehlava

"Zastaví se páternoster, když tam člověk zapomene hlavu, nebo ho ani nehne a pojede dál hlava nehlava?

Další odpovědi
led

Ako deti sme obľubovali práve ten prechod kabíny medzi jednou a druhou stranou výťahovej šachty, prirodzene v nepravidelných intervaloch nám tieto srandičky dospeláci vždy zatrhli.
Páternoster má svoje čaro, vidíte ako kabína prichádza a odchádza, neponáhľate sa, pretože viete, že hneď je tu nasledujúca. a vystihnúť ten správny okamih na vyskočenie z kabíny, aby stihli vystúpiť aj ostatní a pozerať na zmeškaného nešťastníka miznúceho v hlbinách, alebo vznášajúceho sa do výšav. Kto má čas a fantáziu v páternosteri môže popustiť uzdu svojej predstavivosti a snívať…

Arne1

Samozřejmě. V Brně vím o dvou. Je to geniální řešení dopravy do pater, protože to má mnohem větší kapacitu než výtahy.

briketka10

Kolikrát u taťky v práci jsme se vozily se ségrou nahoru a dolů.
Děsně nás to bavilo, vrátnej nás sledoval a pochechtával se pod
vousama. já si myslím, že mu taťka řekl, aby na nás dával bacha.

cochee

Je známý fórek, kdy člověk jedoucí nahoru po překonání horní úvratě v kabince udělal stojku a takto se ukázal při jízdě dolů svým společníkům, kteří se nemohli dohodnout, jak je vyřešeno, že kabinky jednou nahoru a pak dolů, dotyčný nastoupil do kabiny s tím, že to zjistí 🙂 Jinak v Ostravě byly ještě v nedávné minulosti dva páternostery, jeden ve veřejné budově – v Nové radnici, tím jsem se taky svezl, a druhý v jedné z budov patřících Vítkovickým železárnám. Myslím, že už jsou oba zrušeny.

Upr.: jo hele, teď jsem něco objevil – viz Zdroj:.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sez­nam_p%C3%A1ter­noster%C5%AF_v_­%C4%8Cesku

aliendrone

Jasan, je to skvělý nápad, ale jen pro inteligentní lidi, kteří se bohužel vyskytují velmi omezeně (kvůli debilům každou chvíli stojí, což vede k celkově MENŠÍ přepravené mase [oproti klasickým zavíracím kabinám], jakkoliv by to mělo být u menších budov naopak). :(

Jeden mají ve Škodíkárně (pokud vím), to je budova magistrátu, pojmenovaná podle škodičů a jiných podobně „užitečných“ osob, kteří tam sedí. (mylně se jméno budovy vysvětluje jako Škodův palác [viz ing. Emil Ritter von Škoda])

zjentek

Co to je? Tak nějak se taky jmenoval první horor, kterej sem přišel na VHS kazetách v době, kdy videorekordér měli jen vyvolení! Následoval Pátek třináctého, Lesní duch, Rambo a nějakej Ninja… (;

dubraro

Používám je zcela pravidelně, v Praze je jich v různých institucích v provozu ještě hodně. I když kabina je maličká, mají obrovskou přepravní kapacitu a obdivuhodně zvládají například ranní příchod lidí do práce.
Ne, kabina se nahoře a dole opravdu neobrací 🙂 Stačí se podívat, že jedna strana je upravená jako podlaha a druhá jako strop.
Jejich používání vyžaduje jistou zručnost při nastupování a vystupování a pro hůře pohyblivé osoby je určitě komplikované. Viděl jsem i jeden škaredý úraz, kdy se nešikovnému cestujícímu dostala noha mezi hranu kabiny a zeď.

elkon

S kabinami se neděje nic a nevidím důvod proč bys měl vystoupit v nejvyšším patře, když tam nikoho nehledáš. Klidně si sedni jak pako a jezdi dokola.

kelley

Ano, Brno Malinovského náměstí – magistrát 🙂

Dochy

Ano, na ČVUTu v Dejvicích jsou asi 3 nebo 4 jestli je nestopli. A ano, je to geniální řešení – zvlášť v situaci kdy ještě nemáte pro motory elektronické měniče s rekuperací…

  • mechanicky zvládnou mnohem více cestujících (kabina přijede každých pár vteřin)
  • pohyb kabinek žere minimum energie – kabiny směřující nahoru jsou vyváženy kabinami jedoucími dolů
  • v případě, že by byl vyšší počet cestujících směřujících dolů, asynchronní motor automaticky z principu své funkce přejde do generátorového režimu kdy stále udržuje rychlost danou frekvencí sítě (aktivně brzdí pád) a energii dodává do sítě.

Co se ceny konstrukce týče, nemohu sloužit. Ale nemyslím, že by byl výrazně dražší než dva kabinkové výtahy srovnatelné velikosti vedle sebe.

marci1

Nepoužila. Proč?

  1. v rámci akce „Buď fit“ chodím po schodech pěšky
  2. nebudí ve mě důvěru, i když vím že se nahoře neotáčí a hlavu mi to neuskřípne

🙂
Např. Američané jsou páteremnostrem zděšeni: https://vtm.zi­ve.cz/clanky/a­mericane-objevili-prazsky-paternoster-a-jsou-zdeseni-jak-neco-takoveho-muzeme-pouzivat/sc-870-a-195139/default.aspx
🙂

Pepa25

Opakovaně, pracoval jsem v budově, kde byl (ještě myslím je). I tím sklepem jsem si projel (ale naporvé s kolegou 😉.

df

Já před asi 5 rokama ve Zlíně v budově Finančního ouřadu

Emefej

Použil jsem ho mnohokrát, byl v budově mého prvního zaměstnavatele.

Klaproth

Použil mnohokrát, dokonce i ty, které vůbec v seznamu od cochee nejsou (třeba ten v hl. budově velitelství 1. tankové divize ve Slaném nebo na štábu Hlavní ubytovací a stavební správy v Litoměřicích).

Vinpe

Jel jsem tímto výtahem. Někde v Praze, Brně na úřadech ve starších budovách ještě jezdí.

Meclik

Pamatuji, když jsem chodil jako malý kluk k doktorce do Kartouzké v Praze. Tam jsem se s ním setkal poprvé a naposledy. Nevím zdali ho tam teďka furt využívají, ale žádný jiný takový tip zdvihu jsem už nikdy neviděl. A musím se přiznat, poprvé jsem váhal jestli mám vyjet až na půdu, zvědavý zdali se to se mnou po posledním patře neobrátí vzhůru nohama.

briketka10

Jo, ale o tom Pardubickém se tam nepíše.
Byl v budově bývalého Unichemu.

Kepler

cochee: fí-ha, tak to jsem netušil, že je jich v republice tolik, myslel jsem, že to jen spíše rarita.