manon

Použili byste slovo mudrc/mudrkyně ve stejném významu jako mudrlant/mudrlan­tka ?

Jak ta slova vnímáte?

Nejlepší odpověď
annas

Mudrlant je zpravidla hanlivé pojmenování pro toho,. kdo mudruje; rozumuje, hloubá. Nějaký vesnický mudrlant .. ..

Mudrc je člověk moudrý, filozof. Ale může být ( expresívně) i mudrlantem, když bude planě rozumovat.
Ta ženská podoba zní strašně, i když je správná.

Slov mudrc se používalo pro starověké mudrce, např. kámen mudrců atd.

Další odpovědi
anonym

Nepoužila ! Mudrc je něco jako filosof, mudrlant je takový rozumbrada. A pro rozumkyni (mudrkyni) používám nesprávné, ale příjemnější slovo- mudrcka. I když si ani nevzpomenu,kdy naposled jsem měla důvod to slovo použít. :D

hanulka11

Já bych je nepoužila ve stejném významu – mudrc mi připadá člověk moudrý , který lecos ví
mudrlant je spíš ten kdo si na moudrého hraje a mudruje
jen můj názor
Doplňuji:
výraz mudrkyně -pro mne docela úsměvný :D:D:D

anonym

Ne. A použila bych výraz mudrc jak v mužském, tak v ženském rodě. Zatímco mudrc, je člověk moudrý, mudrlant si na něj může sotva hrát. Nelze zaměňovat!

Natty*

mudrc-moudrý člověk
mudrlant-člověk velmi upovídaný

quentos

nedá se spíš jako ženská podoba mudrce užít výraz „vědma“?

manon

quentos: K vědmě patří vědmák :D Ale jo, šlo by říct vědma, proč by ne. Ale uznej, že „mudrkyni“ jsem nemohla opomenout, to je přece slovo!! :D Tvá duše scrablisty by měla plesat, ne? :)

annas

Ad quentos. Byla jsem překvapená, že slovo mudrkyně existovalo kromě výrazu mudřena.

Ale vědma (knižní výraz) je v češtině definovaná jako žena obdařená mocí věštiti a čarovati; kouzelnice, čarodějnice.

Existoval i mužský tvar vědmák.