Avatar uživatele
manon

Použili byste slovo mudrc/mudrkyně ve stejném významu jako mudrlant/mudrlan­tka ?

Jak ta slova vnímáte?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, johana 56, hanulka11, anonym, anonym před 4199 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Mudrlant je zpravidla hanlivé pojmenování pro toho,. kdo mudruje; rozumuje, hloubá. Nějaký vesnický mudrlant .. ..

Mudrc je člověk moudrý, filozof. Ale může být ( expresívně) i mudrlantem, když bude planě rozumovat.
Ta ženská podoba zní strašně, i když je správná.

Slov mudrc se používalo pro starověké mudrce, např. kámen mudrců atd.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?manon Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Nepoužila ! Mudrc je něco jako filosof, mudrlant je takový rozumbrada. A pro rozumkyni (mudrkyni) používám nesprávné, ale příjemnější slovo- mudrcka. I když si ani nevzpomenu,kdy naposled jsem měla důvod to slovo použít. :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

Já bych je nepoužila ve stejném významu – mudrc mi připadá člověk moudrý , který lecos ví
mudrlant je spíš ten kdo si na moudrého hraje a mudruje
jen můj názor
Doplňuji:
výraz mudrkyně -pro mne docela úsměvný :D:D:D

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ne. A použila bych výraz mudrc jak v mužském, tak v ženském rodě. Zatímco mudrc, je člověk moudrý, mudrlant si na něj může sotva hrát. Nelze zaměňovat!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Natty*

mudrc-moudrý člověk
mudrlant-člověk velmi upovídaný

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

nedá se spíš jako ženská podoba mudrce užít výraz „vědma“?

před 4199 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

quentos: K vědmě patří vědmák :D Ale jo, šlo by říct vědma, proč by ne. Ale uznej, že „mudrkyni“ jsem nemohla opomenout, to je přece slovo!! :D Tvá duše scrablisty by měla plesat, ne? :)

před 4199 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad quentos. Byla jsem překvapená, že slovo mudrkyně existovalo kromě výrazu mudřena.

Ale vědma (knižní výraz) je v češtině definovaná jako žena obdařená mocí věštiti a čarovati; kouzelnice, čarodějnice.

Existoval i mužský tvar vědmák.

před 4199 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek