Poučení pro dívky v době dospívání

v kolika letech jste byli poučeni at už školou,nebo rodiči o základech vašeho těla a o dospívání?

Nejlepší odpověď
Terryle

Já vlastně ani nevím, nějak jsem se to vypoučila sama – měla jsem doma od malička knížku pro děti o lidským těle, v níž bylo úplně všecko, včetně sexu a porodu. A jak jsem si v tom od nějakejch sedmi let listovala, přišlo mi to stejně zajímavý jako jiný zajímavosti o hvězdách nebo dalekejch zemích. Bylo to srozumitelný a psaný pro děti, takže jsem to pochopila bez nějakýho stydění nebo pocitu, že to je něco divnýho. A když jsem něco nechápala, šla jsem se normálně zeptat a mamka mi buď normálně odpověděla, nebo mi řekla, že na to mám zatím čas. Všecko to šlo hrozně plynule a přiměřeně věku. Věděla jsem, jak probíhá dospívání, že mi porostou prsa, chloupky a že dostanu měsíčky. Takže mi mamka možná v deseti, jedenácti řekla, že se může stát, že to brzo dostanu, ať se ničeho neplaším a že se vložka používá takhle. Klídek, pohoda, hotovo dvacet.
Ve škole – tuším v šesté třídě jsme měli povídání o dospívání, my holky jsme dostaly vzorky vložek a tak. O sexu se s náma nebavil nikdo až do osmé třídy, kdy jsme se dostali k pohlavní soustavě člověka :) což už bylo samozřejmě pozdě a učitelka se tak styděla, že nám řekla v poslední hodině, že pohlavní soustava je, my jsme se jí vysmáli a konec. Z toho usuzuju, že škola asi není ta pravá instituce, kde by se tohle děti měly dozvídat… těžko se odhaduje, které dítě kolik ví z domova a co se mu může jak říct.

Další odpovědi
iceT

Nějak někdy na základce,jak jinak,holkám bylo trapně,kluci z toho mělo p*del,když jsme ve škole probírali přírodopis a lidské tělo a obzvláště při zkoušení.
Dneska je to úplně jiné.

Jahoda

Ve škole? Asi 6. třída – přibližně. Už si to moc nepamatuji. Poučena rodiči jsem byla asi tak v 7. třídě, ale něco jsem věděla mnohem dříve. S mamkou jsem o všem otevřeně mluvila, takže tady nebyl problém se na cokoli zeptat :))

ReHu

Nebyla. Možná na ZŠ něco málo. Ale víte, jak to dřív bylo 🙂. Stejně jsem nic nevěděla.
Doplňuji:
Ještě dnes závidím dívkám, které mají se svou matkou vztah spíše kamarádský než výchovný. Já pamatuji spíše na zákazy a nadávání než nějaké povídání – jakékoli.

BEAES

Já asi v 13 letech a to knihou- Když dívka dospívá.

panenka

Ve 13 letech ve škole a protože si s mojí mamkou dobře rozumím tak i s ní jsem se o takových věcech bavila
Doplňuji:
když se spolu bavíme a někde jsme vypadá to že jsme spíš kamarádky jak matka a dcera a takový vztah chci mít ted i se svými dětmi

venkovan

Nejsem dívka, ale dcera dostával na všetečné otázka od samého počátku co se začala vyptávat, ale vždy vhodnou formou. Od kdy nevím, ale jsem toho názoru, že v mateřské škole je někdy už pozdě. A servis dávat jak chlapcům, tak dívkám a byl bych pro se víc než na tělo zaměřit na odpovědnost, mezilidské vztahy a pod. Informaci, že holky mají .. a kluci … mají dnes děti z leckterého televizního seriálu pro děti, ale o problematice mezilidských vztahů se mluví velmi málo. Viz přiklady nezletilých dívek a maniaků na PC

Terryle

Panenka:
přesně, to si myslím i já. Když jsem přijela ze své první „cesty do světa na zkušenou“, dovezla jsem mamce svícen s nápisem „dcera je holčička, která vyroste, aby se ti stala přítelkyní“. Asi by to tak mělo být a snad se mi to aspoň trošku s mámou povedlo. A kdybych náhodou někdy měla děti, nebo je vychovávala, chci jim dát přesně to samý, co mně dala máma… co nejdřív je naučit číst, aby si samy mohly přečíst, co je bude zajímat – a potom jim odpovídat na to, co budou chtít vědět navíc.
A to jsem si uvědomila právě dneska díky vám všem tady a díky vašim zajímavejm otázkám. Takže díky moc za to, že jste mě přijali mezi sebe. A neberte moje sentimentální vyznání moc vážně, dopíjím sedmičku vína ;o)