dudu

Potvrdíte fakt, že Češi jsou nejšťastnější za posledních 27 let?

Vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. si stojí za dlouhodobým průzkumem, ze kterého vyplynulo, že Češi jsou v současné době nejšťastnější od roku 1991. Součet procentuálního počtu lidí, kteří se cítí být celkem šťastní i velmi šťastní, dokonce dosáhl 90 procent.
Mladá populace je nejšťastnější na Moravě. Zatímco v Praze se za velmi šťastné označilo pouze 14 procent lidí, na Moravě to byl dvojnásobek. O něco šťastnější jsou na Moravě také senioři, jejichž hodnoty jsou však napříč regiony srovnatelné.
Zdroj:
https://zpravy­.denikplus.cz/do­maci/758-cesi-jsou-nejstastnejsi-za-poslednich-27-let-odhalil-to-pruzkum.html

Nejlepší odpověď
led

Ak máme potvrdiť, alebo poprieť tvrdenie „Vědců z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně“ musíme si najprv ujasniť, čo je to šťastie.
Každý/á z nás vidí to šťastie zo svojho pohľadu.
Je to šťastie hmotné, alebo nehmotné?
Závisí šťastie človeka od majetku, prečo?
Môže sa človek cítiť šťastný aj z mála?
…napadá ma ešte veľké množstvo otázok na tému „čo je to šťastie“, ale ako ukážka to myslím stačí.
Daní vedci môžu byť šťastní, keď im toto tvrdenie ľudia veria.
Videla som výraz šťastia u človeka v situácii, keď to nikto nečakal. Keď guľky lietali a zo zeme klíčil život.
Podobne ako nezabudnem na výraz v tvári Františka Venclovského po prekonaní Kanálu La Manche „Já su tak štastné.“

Další odpovědi
annas

Nevím, jaké měřítko zvolili vědci pro definici štěstí. To je relativní pojem. Takže jde spíš o jednotlivosti

Pro každého je štěstí něco jiného.

Pro někoho stále platí, že štěstí je jen muška zlatá, když je posázená třeba brilianty.

Jiný vidí štěstí v penězích, další je pak s penězi hledá.

Co když ale má někdo z pekla štěstí?

Jinému ke štěstí stačí, když ztratí paměť.
-
Když řekne člověk, že za štěstí považuje zdraví, je zdravý člověk ooravdu šťastný jen kvůli zdraví. Nebo musí překonávat těžkou nemoc, aby si zdraví vážil?

Nebo jsou lidé šťastní, že mohou řícřt svůj názor, že jsou svobodní?

Zřejmě vědcí to vidí jinak, ale štěstí přece není možné definovat.

Dá se najít ta správná cesta ke štěstí? Vede rovně, nebo je klikatá, má řadu odboček atd.

Možná

Možná „šťastní jsou ti, kdo… jsou spokojení s tím, co mají, jsou štědří a si váží lidí víc než věcí“

https://www.jw­.org/cs/publi­kace/casopisy/pro­budte-se-cislo-1-2018-brezen-duben/kroky-ke-stesti-spokojenost-stedrost/

aliendrone

No, ono jde o to, co se rozumí termínem „celkem šťastní“. Pokud by se to nahradilo termínem SPOKOJENOST, tak bych tomu i věřil.

Práce je dost, navíc je doba globálního ekonomického růstu, válka není, bomby nám tu nebouchají, počet imigrantů ZATÍM také není nikterak zásadní, i kriminalita je relativně udýchatelná – řekl bych, že ČR v tomto ohledu je dobré místo k žití, takže bych v tom problém neviděl. Jsou na světě místa, kde si o něčem podobném mohu nechat zdát, štěstí/okolnosti nám přejí. :)

Což ovšem neznamená, že si vedeme nějak obzvláště dobře – jak to doopravdy je, to se teprve ukáže, až nám okolnosti přát nebudou. Ostatně tak je to vždy, SKUTEČNÁ pravda vyleze na povrch teprve, když „tlustý lezou do tenkejch“. ;) :D :D

Edison

Já bych spíše řekl: Nevědomost je sladká.

Drap

Osobně bych nic takového nechtěl a ani nemohl potvrzovat. Je třeba myslet i na to, že v podobných průzkumech se vždy odráží přání zadavatele, tedy toho, kdo ho financuje.

Kepler

Když to říkají statistici, tak je to asi pravda. Objektivní okolnosti tomu koneckonců nasvědčují. Potvrdit bych to mohl taky, i jako důchodce, spíše slovem spokojený.

klob1

Asi, jak kteří. Záleží, které ty Čechy si vybrali? Na, které zrovna asi narazili. Ono to také jde o to, kolik z kolika dotázaných bylo odpovedí vybráno. Vezmu 20 lidí, 11 odpoví záporně, tak to upravím na 10 dotázaných a výjde mi, že spokojených je 90% a 10% nespokojených. A nikdo pak neví, jaká byla původní pravda.Co chtějí si napíší, topřece nikdo nepozná jak to třeba bylo skutečné. Třeba u mě tomu spíš je naopak. Ale něříkám, že u jiných lidí to musí být stejné.

led

Edison, súhlasím s malou ale závažnou zmenou Nie: „Nevědomost je sladká“, ale „Nevědomost dokáže být sladká“, pretože nevedomosť, môže byť aj horká, smutná, bolestivá,…

Anikitos

@Edison Sice se to říká, ale není to tak. Ti nevědomí jsou většinou ti nejvíc hluční a přinášejí škodu jak sobě tak ostatním. Tím myslím, že ti nevědomí (/omezení) jsou náchylní k odsuzování, kritice (toho, o čem ani moc nevědí) a pomlouvání a někdy i k agresi.
:)

Edison

Tak jinak: Blaze těm, kdož nic nevědí. Blaze tomu, kdo nic nemá. Co oči nevidí, srdce nebolí… A takhle bych mohl pokračovat dál a dál…

Edison

A ještě bych dodal, že některým je natolik blaze, že ani vidět, vědět ani nechtějí. Jiní jen prostě nechtějí. Ony sladké řečičky se taky sladce poslouchají. Ale to je lidská přirozenost.

Anikitos

Tak v takovém případě jo. :D