Lola335

Poradíte, jak vyřešit problém s jazyky?

Ve škole jsem si měla vybrat mezi jazyky španělštinou, ruštinou a němčinou. Vybrala jsem si španělštinu, ale na školu kterou na 100% chci můžu umět jenom rusky nebo německy. A tak mě furt napadá jestli to nebude problém, když neumím německy ani rusky ale španělsky

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak jak to píšeš, tak to problém BUDE. Pokud je vyžadována ruština nebo němčina a ty ji neumíš, budeš muset zabrat a naučit se něco nového. Věř mi ale, že to NENÍ ke škodě. Čím vice jazyků ovládáš, tím větší se ti otevírají možnosti v životě. :)

Další odpovědi
dubraro

Ty si neumíš přečíst ani kodex uživatele v češtině. „Potřebuju poradit.“ je věta oznamovací, nikoliv otázka. Jak bys tedy mohla pochopit, že jestliže ke studiu potřebuješ umět rusky nebo německy, nebude ti španělština nic platná.

annas

Myslíte VŠ.. Obraťte se na studijní oddlělení a dovíte se víc., jzda je mjožené nějak vyřešti znalost jiného jazyka. . Možná nemají odborníka na španělštinu. Pokud nevyhovuje í španělština, budete se muset rozhodnout jinak. Nebo navštěvovat kursy některého z uvedených jazyků. Platí, kolik jazyků znáš, tolikrát jsi studentem.

Když jsem studovala, dělali jsem zkoušku z něšmčiny i ruštiny na úrovni střední školy.
Nějkteří němčinu neznali, museli se ji doučit. a zkoušku složit.

Mělil jsme skládat zkoušku z polštiny, ale na VŠ momentálně neměli odbornoíka na polštinu, , tudíž nám zkoušku odpustili. Ale to bylo výjimečné.

Jak je to s cizími jazyky na VŠ?

Cizí jazyky jsou dnes nedílnou součástí studia na téměř všech vysokých školách. Studenti musí prokázat minimálně základní znalost jednoho cizího jazyka, většinou angličtiny.

Jaké jsou cíle a důvody? V zásadě velmi prosté – zvládá-li student cizí jazyk, otevírá se mu mnoho nových zdrojů informací.

https://www.am­bis.cz/files/op-pr-03-vyuka-cizich-jazyku-1412.pdf

Filip84

A s čím potřebuješ poradit? Nepotřebuješ poradit: odpověděla jsi si sama – máš umět pouze a jen rusky, či německy, Ty umíš hispánsky.

Myslíš, že když vystoupíš v Klingenthalu a zeptáš se: ¿Donde está la zapateria?, že Ti budou rozumět, tam Helmut s Bettinou? Nebo Ivan s Larysou v Carových Varech?

Jinými slovy: máš umět rusky, nebo německy, ale ani rusky, ani německy, poněkud neumíš. Logickou dedukcí dojdeš k závěru, jaký z toho plyne, sama i bez rad.

Kelt

Tak pokud na tu školu chceš jít, polož ten dotaz přímo na studijní oddělení. Pokud by bylo málo zájemců, třeba by to šlo nějak dohodnout. Nebo se rychle začni učit daný jazyk, abys to stačila na ty příjímací zkoušky. Asi budou z němčiny nebo z ruštiny. A to se dozvídáš teprve nyní? Jak vyřešit problém? Je mnoho učebnic, kurzů, stačí si vybrat. A pokud nechceš kupovat knihu, tak na ulozto.cz si můžeš vybrat jazyk na pdf a nahrávku v mp3. Když využiješ zbývající čas do přijímacích zkoušek učením jazyka, třeba to uděláš a budeš přijata. Součástí zkoušek je chápat text v cizím jazyce, ne mluvení. A když už umíš jeden jazyk, tak ten druhý půjde lépe.

Disraeli

Z otázky nechápu, jestli je řeč o dvou jiných školách a do/kdy potřebuješ umět ten jazyk nebo proč škola vyžaduje, abys nějaký ten jazyk uměla. Mám dojem, že žádná škola vyloženě nepožaduje po žácích jazyk… jedině s čím se počítá, je, žes předtím měla angličtinu (ale ta je všude povinná, tak není co řešit). Asi jsi skončila SŠ a jdeš na VŠ (hádám). Stejně mi taková podmínka připadá divná… a pokud tě už na tu školu vzali, tak jim to asi moc nevadí. Přece jen, proč by po tobě požadovali nějaký jazyk a pak tě vzali i bez něj…?

Na různých školách (SŠ, VŠ, ale i ZŠ) jsou volitelné druhé jazyků (němčina, ruština,..), ale po studentovi se přece nežádá, aby ten jazyk uměl, když se na tu školu hlásí (to škola ho má naučit, ne po něm něco takhle chtít). Pokud tam ten jazyk vyučují, tak se ho zkrátka budeš učit (nehledě na předchozí zkušenosti), nejspíš od nuly. MOŽNÁ někde se požadují základy a bere se to podle úrovně jazyka (a pak se pokračuje ve studiu podle té úrovně), ale ani tohle se mi nějak nezdá. To platí většinou jen pro ten AJ.
Já jsem třeba na VŠ nechodil, ale znám hromadu lidí, co jo a nikdy škola nepožadovala byť jen základy nějakého jazyka (kromě AJ). Vem si nějaký obor na VŠ, tam se sejde plno různých lidí, kteří předtím chodili na zcela odlišné školy = a měli taky všelijaké volitelné i různorodé předměty včetně jazyků. Třeba bratr měl na VŠ poprvé (a povinně) němčinu a učili se to od základů. Bylo tam plno žáků, kteří předtím němčinu neměli, ale bylo tam taky několik, kteří ji měli na SŠ – pro ně už to bylo (zpočátku) prostě jen opakování – pak se pokračovalo dál, snad nakonec i na pokročilejší úroveň (tam se jelo rychle).
Já nevím, kam se hlásíš, kam jdeš a jaké to tam bude. Zdá se mi ale nesmyslné, aby po tobě školá chtěla, abys už nějaký ten jazyk ovládala. Proč jako? Leda bys šla studovat do zahraničí nebo to nějka takhle souviselo s tím jazykem, jinak si to nedovedu představit. Zjisti si pořádně to info, co po tobě doopravdy chtějí – někde to snad máš napsáno a bude to tam řečeno, snad i ty „požadavky“ na studenty,

Nemusíš se spoléhat jen na školu, jazyk (nebo cokoli) se můžeš na/učit i doma, můžeš si koupit učebnice, prac. sešity, slovník nebo i online lekce (to je dobrá volba, já se třeba učím přes Mondly – ale je plno stránek i kurzů), zkrátka něco z toho – často je to i levné, něco i dokonce zdarma. Pokud máš jen trochu snahu, jazyk se poměrně brzy naučíš (ve škole ani ne, ale pokud ten jazyk chceš umět, do roka se NJ/RUS naučíš na slušnou – aktivní – úroveň, kdy porozumíš mluvenému, psanému a zvládneš se i sama velmi dobře dorozumět). Útěchou ti taky může být, že (celé) středoškolské učivo doženeš poměrně brzy. To, co tam trvá cca 4 roky, ty se to můžeš naučit za pár MÁLO měsíců – včetně jazyka. Ono to není tak složité – když se chce (a člověka to i baví, má motivaci, chce to umět). Volitelný předmět? to je pár školních hodin (45 minut – i míň), párkrát do týdne, odečti od toho prázdniny, svátky, volnější měsíce, volnější tempo, různá opakování, suply a podobně. Za ten rok se toho na SŠ tolik nenaučíš. Třeba se nakonec projde nějaká ta učebnice (spíš za dva roky) – ale trvá to dlouho a většina to stejně dobře neovládá, nepamatují si slovíčka atd… Pokud by se to chtěl člověk naučit a učil by se sám, stačilo by mu k tomu mnohem, mnohem míň času a ještě by se toho naučil víc – a lépe. Takže to ber takhle. Jestli ten jazyk přece jen budeš potřebovat (pochybuju), tak rpsotě trochu zabereš a doučíš se to co máš – a klidně ještě předstihneš ostatní, kteří se to předtím učili…
Já bych si třeba taky vybral španělštinu. Z těch tří je stopro nejlepší. ;)

elkon

Pokud je na nějaké škole vyžadován určitý jazyk, který neovládáš, tak tě nejspíš na tu školu nevezmou.