jeron73

potřebuji vědět jaký původ a význam má příjmení SURMAN

Nejlepší odpověď
annas

D. Moldanová v knize Naše příjmení vysvětluje původ takto:

Surma, Surman, Surmař, Surmaj – pocházejí z obecného jména surma = druh píšťaly; poplach; plískanice.

Máte možnosti na výběr.
Doplňuji:
Stejně tak uvádí Kottův slovník:

surma – poplach, křik, pláč. Očividně pocházejí ty křiky a surmy při pohřebích z púhého pokrytství.

Surma, = druh píšťal, (v němčině die Zinke, Pfeife, Schalme)i; druh hoboje s velikým otvorem a pronikavým hlasem. Výraz k nám přišel z Indie, stejně je i v polštině. Surna z perštiny – perská SURN = sur obřad "+ flétna.

Další odpovědi
Nykki

http://www.sur­namedb.com/Sur­name/Surman

koukni sem..