Bobo1488

Potrebuji si udelat nove rozvody v nove udelanem podkroví. Jak zacit a jak to dotahnout do finale?

Původní neotázka

Potrebuji si udelat nove rozvody v nove udelanem podkrovy jak zacit a jak to dotahnout do finale do my

Nejlepší odpověď
Edison

Pokud k tomu nemáte odpovídající kvalifikaci, svěřte to odborníkovi a sám se do toho nepouštějte!! Jinak v případě rekonstrukcí stavby se toto řeší už v průběhu realizace. Pokud jste toto neudělal, přidělal jste sobě i tomu, kdo to bude dělat dost práce, bude to trvat podstatně déle a bude to podstatně dražší, nemluvě o tom, že některé věci na stavbě se budou muset udělat znova.

Další odpovědi
aliendrone

S touto úrovní vědomostí se nemá smysl do toho sám pouštět. Lepší to nechat udělat někoho, kdo tomu OPRAVDU rozumí.

(BTW – Edison se v diskuzi mýlí, např. elektriku si lze udělat sám, ale pak přijde revizák (zákonná nutnost) a pokud to bude zprasené (tedy nebude to odpovídat všem předpisům atd.), tak nebude lejstro (revize). A to je to podstatné.

Drap

Nejdříve udělat rozvody vody a odpady a pokračovat elektrikou popřípadě dalšími rozvody. Potom vše zapravit a uvést do patřičného stavu.

Kryšpín

Poměrně jednoduché, postačí dodržovat normu ČSN 332130 ed. 2

mosoj

Jen aby jsi nemusel předělávat elektriku v celém domě. Zajisté máš dvoužilové rozvody, které ti do rekonstrukce již nepovolí. Zajisté máš stavební povolení a jinak než přes revizi ke kolaudaci, to průchodné nebude. A dvoužilový rozvod zase neprojde přes revizi.

Jiří Bohumil

Začít sehnáním odborníka s předepsanou kvalifikací, kterému sdělíš své požadavky na rozsah elektrické instalace a osazení jednotlivých elektrických přístrojů (rozvaděč, vypinače, zásuvky, svítidla a případně pevně připojené spotřebiče), na jejichž základě se navrhnou nové rozvody. Nejlépe zkreslit dokumentaci (projketík) i pro budoucí případné opravy a úpravy.
Na tomto základě pak s ním dohodnout provedení práce, se kterou mu můžeš, za jeho vedení a dozoru případně pomoci. Pokud tedy nejsi vyloženě „brouk Pytlík“.
Sám se do toho nepouštěj, nebezpečí úrazu, nebo požáru, od el. instalace je docela velké.
Ve finále pak není na škodu nechat provést výchozí revizi, kterou máš pro případ případné kolaudace, nebo pro pojišťovnu, třeba v případě požáru.

Dochy

Aliendrone: Pokud se něco nezměnilo, pak člověk s el-tech. kvalifikací si může elektriku doma udělat sám a nemusí si to nechat zrevidovat. Pokud to dělá opravdu jen pro sebe (rodinu). Nicméně asi to není úplně dobrej nápad (např. pro případ budoucího prodeje apod.)
Ale je otázka jestli to je ten případ…

aliendrone

Je to jako s koly na autě. Můžeš si na něj dát JINÁ, ale i když jsou homologovaná pro daný typ vozidla, tak pokud je nemáš napsané v techničáku, máš smůlu a pojišťovna s tebou pěkně…víš co. ;) :D :D

Prostě MUSÍŠ mít lejstro, takže pokud máš ty příslušné revizní zkoušky (nevím, nejsem elektrikář, myslím že to jsou E2A), tak si můžeš udělat revizi sám. :)

Edison

Ano, elektrikář s příslušnou kvalifikací si může elektriku udělat sám. Revizi bude vyžadovat ař poskytovatel el. energie před připojením k rozvodné síti. V případě přestavby třeba na povolení bude potřeba výchozí revize i pro případnou kolaudaci. Ještě revizi může požadovat majitel objektu.

Edison

Jo.. a ještě, revizní technik vydáním revizní zprávy nepřebírá právní důsledky případné nekvalitní práce, ani právní důsledky plynoucí z povinností provozovatele VTZ.

Edison

Edison se nemýlí. Pokud nové rozvody připojí na stávající, tedy za hodinami, například, pak revizi snadno obejde – nebude nikdo, kdo by ji požadoval.

aliendrone

Edison se MÝLÍ! ;) :D Pokud dojde z připojení nezrevidované instalace k el. síti, jedná se „černou instalaci“. Jak říkám, je zde zákonná povinnost revizi nechat provést a pokud se tak neučiní, veškeré důsledky za případné průšvihy nese majitel. Např. v případě, že v rodinném domku vzplane požár v kuchyni od rychlovarné konvice a pojišťovák zjistí, že VE SKLEPĚ máš nezrevidovanou (černou) instalaci, neuvidíš z pojistky ani halíř! A to v lepším případě, pokud se např. způsobí škoda někomu jinému, budeš NAVZDORY uzavřené pojistce cálovat! :)

Edison

Nestačí dodržovat nějakou normu. Nařazené jsou vyhlášky a jim zákony. Máme tu vyhlášku o odborné způsobilosti, vyhlášky o technických zařízeních (v tomto případě VTZ), zákony o bezpečnosti zařízení a další a další. Pokud si VTZ zrealizuje člověk bez příslušné kvalifikace, dopustí se přinejmenším přestupku, nemluvě o tom, že jej uvede do provozu. Pokud by pak došlo ke hmotným škodám, neřlu-li ztrátámví, či životech… už by se mohlo jednat i o některý z tr. činů. Proto apeluji na kvalifikaci. Můžete „pomoct“ někomu s kvalifikací. Ale vedení takových prací opravdu svěřde kvalifikovanému člověku. A nemusí to být firma, klidně kamarád, ale kvalifikovaný ve znění příslušných předpisů.