alkapinka

Potřebuji poradit – Soudní vymáhání za škodu způsobenou mým odchodem ze zaměstnání

Potřebuji poradit – Jsem zaměstnaná na dobu určitou s naprosto nesnesitelnými podmínkami. Podařilo se mi sehnat snovou práci, ale nepočkají na mě déle jak měsíc. Se zaměstnavatelem sem se chtěla domluvit, že tu ten měsíc zůstanu -každý den mi vyhrožuje, že moje místo se ruší, a že jsem tu zbytečná (a další psychický nápor) Nechtěla jsem čekat na to, až dojde na jeho slova… Jde mi o to -nevyšel mi vstříc a pustí mě až prakticky za 3mesice (do konce tohoto mesice bere výpoved na vedomí + 2 mesice ze zákona)..Nezbyde mi nic jiného než udělat botu a prostě přestat chodit do zaměstnání – vypátrala jsem že dostanu paragraf (to se dá přežít) ale co mě zaráží je, že po mě může vymáhat soudní cestou ušlý zisk – Ptám se- jak se to hodnotí? kolik to může být? Sem ochotná i toto podstoupit…Pracuji jako rozpočtář – Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Výše vymahatelných škod je 4,5-násobek průměrného platu daného zaměstnance.
Problémem ale je, že pokud škodu způsobíš úmyslně (a nebo ´pod vlivem´), může zaměstnavatel vymáhat škodu v plné výši.
Nemám dost podrobností o tvé práci, ale docela bych si „přestat chodit do zaměstnání“ rozmyslel…
___
Máte ve firmě odbory? – pokud ano, poraď se tam. Pokud ne, kontaktuj libovolnou jinou odborovou organizaci ve svém okolí – rádi poradí a, případně, i pomohou – třeba při vyjednávání.
___
Varianta B – jestliže můžeš prokázat „…každý den mi vyhrožuje…“ – kontaktuj právníka – takovýto mobbing je trestný!, takže:

  1. podej trestní oznámení
  2. použij možnost podání TO jako ´vyjednávací argument´

ivzez

Zaměstnavatel po Vás nemůže vymáhat ušlý zisk, to je
riziko podnikání, jež nesmí přenášet na zaměstnance.

Může po Vás ale vymáhat škodu, kterou mu
svou neomluvenou absencí způsobíte.

Okamžité zrušení pracovního poměru
pro Vás může mít i další nepříjemný
důsledek:
Pokud Vám nové zaměstnání nevyjde
(např. skončí už ve zkušební době),
nebudete mít nárok na podporu.

Zaměstnavatel není povinen vyjít vstříc zaměstnanci,
který chce odjít dříve. Dohoda je vždy dohodou dvou stran
lze ji uzavřít pouze v případě, že s ní souhlasí obě strany.

Co znamená „udělat botu“?
V tomto týdnu se s tímto obratem setkávám
už podruhé a význam jen odhaduji

alkapinka

no práve na tu škodu, kterou mu způsobím se ptám.. Věřte mi, že jsem odhodlaná jít do extrému…Novou práci si nenechám ujít, na takovouhle příležitost čekám už více jak 5let.. jak jsem řekla -je to moje práce snů. Jsem ochotná i něco zaplatit-
Jestliže mi nové zaměstnání nevyjde, vím o možnosti, že nemám šanci na podporu. Mám nějakou finanční rezervu..

Vím, že mi zaměstnavatel není povinen vyjít vstříc, trošku se v tom orientuji.Bohužel tady „toho hajzla“ postavím před hotovou věc..jinak to proste nejde:-(

Udělat botu znamená udělat podraz… nejsem ten typ člověka-ale jsem zahnaná absolutně do kouta a jednám dost v krizi..

Tady z tý práce mám zdravotní a psychické problémy -ale zase nejsem takový extremista, abych snima šla „zbytečně“ do soudního líčení.. prostě to beru tak, že za to co mi dělali by mi mohli vyjít vstríc, -ukoncíme to, a já o nich uz nechci slyset a oni o me taky ne…

Jestli mi rozumíte…

alkapinka

mowla
Můj plat je 15 hrubého, stím, že první plat byl nějakých 7,2tis v čistém (jejich chyba-dorovnání slíbeno na konci roku).
Myslím, že toto by bylo bráno jako úmyslně – řekla jsem, že potřebuji být od 1.7. jinde..
Ve firmě odbory nemám, veškerá firma´=kancelář čítá 6 lidí včetně šefa.
Co se týká varianty B) ta prokázat nejde -kdybych to věděla, mohla jsem si hovory a schůze nahrávat :-/

Vyjednávání není možné, už jsem to zkoušela, a byla jsem hodně zazděna :-/
Doslova se mi vysmál do obličeje. Vím že to dělá čistě ze zákeřnosti.Je tu ještě jedna a daleko zkušenější rozpočtářka

anonym

No – v takovém případě skutečně doporučuju kontaktovat ty odbory ´někde blízko´ – minimálně mají (znají) lidi ve vyjednávání zběhlejší, než je ´běžný´ člověk (zběhlejší, než si běžný člověk vůbec dokáže představit).
😉
Ad „B“ – myslel jsem prokázat třeba svědecky, takovéto nelegálně (tedy bez upozornění, že si rozhovor nahrávat budeš) pořízené nahrávky nejsou přípustné jako důkaz, navíc bys sama mohla být obviněna (je to silně ´dvousečné´).
___
Zkus vyvolat ještě jedno vyjednávání, na ně si přizvi ´vyjednavače´ (ideálně právníka) a nech jej (po předchozí domluvě) mluvit a jednat za tebe.
___
Obvykle – „se mi vysmál do obličeje“ – takoví ´týpci´ sklapnou a odsouhlasí ´cokoli´.
___
Varianta „C“ – někdy, někde a u někoho pomůže i dost ´velký´ kamarád – ale tím tě k ničemu nenavádím…
😉