To jsem já

Jak na výpočet indexu, když mám dva ukazatele?

Mám dva ukazatele – říkejme jim intenzita bytové výstavby (počet dokončených bytů na 1000 obyvatel) a intenzita migračního salda (migrační saldo na 1000 obyvatel). Pro každý ukazatel jsem získala nějaké hodnoty. Například bytová výstavba = 22, migrace = 30. Nyní bych tyto ukazatele potřebovala spojit v jeden, kterému bych říkala intenzita suburbanizace. Počítám, že oba ukazatele mají stejnou váhu. Předpokládám, že pouhé sečtení ukazatelů a vydělení 2 by asi nebylo ideální, že? Uvažovala jsem nad postupem, který se využívá pro výpočet indexu lidského rozvoje, který umožňuje vytvoření jednoho indexu z neporovnatelného. Existuje ještě nějaký jiný způsob výpočtu?

Odpovědi
arygnoc

index sa tvorí na základe požiadavku úmernosti k žiadanému výsledku.

v tomto prípade „intenzita bytové výstavby“ [IBV] je priamoúmerná (nie je 22, ale 0.022 – v pomere) a migrácia [IMS] nepriamoúmerná (nie je 30, ale 0,030 – v pomere).

index získate vyjadrením úmernosti IBV/IMS.

;-Q