zjentek

potřebuji poradit s bylinnými výtažky

když dělám výluhy z rostlin (kůra, kořen, plody, zelené, atd.),nemáte radu nebo spíše odkaz, kde by bylo (ve vztahu k obsahu látek té které rostliny) uvedeno, zda tu či onu rostlinu macerovat na světle, nebo ve stínu?
Doplňuji:
zoufale hledám ňáký babičkovský katalog bylin (které se máčejí do kapaliny-vody,alkoholu..), kde by bylo popsáno, na jakém místě se ty které byliny louhují, kde sklenici postavit, na jak dlouho.. hlavně teda to světlo,tma, ve vztahu k obsahu specif.látek ..nenarazili jste? ,)

Nejlepší odpověď
annas

Bylinkové esence

https://www.go­ogle.cz/search?q=by­linikov%C3%A1+e­sence&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a

Opsala jsem postupy z knihy Zdraví z lékárny boží od Marie Treben:

Esence
Láhev nebo uzavíratelná nádoba se naplní bylinami, zalijí režnou nebo jinou kořalkou. Alkohol musí být nejméně 40 %. Nechá se stát 14 dní na okně, kam svítí slunce nebo blízko sporáku. Během dne s tím několikrát zatřepat. Potom slít a nádobu dobře uzavřít.

Tinktura
Plná hrst květů (nebo listí a květů) se nechá 1 měsíc vyluhovat v 1 l kořalky. Ředěné převařenou vodu se hodí na obklady.

U tinktur se neuvádí, kde má nádoba stát.

Odkaz na výrobu tinktur
http://cesta-kezdravi.blog­.cz/1005/tinktu­ry

Další odpovědi
pusinka50

Macerát:
Necháme přes noc macerovat.
Výluh drogy za studena. Bylina se přelije studenou vodou a nechá se při pokojové teplotě 3–12h macerovat přes noc.
Po scezení se může přihřát, aby nebyl studený. Macerace se používá především u bylin obsahujících sliz a škrob.
Někdy se kombinuje macerace s nálevem. Bylinu necháme nejdříve macerovat, potom ji scedíme a zaliješ stejným množstvím horké vody. Tyto dvě tekutiny se poté slijí dohromady.

Existují byliny, které jsou účinnější macerované – vyluhované, než připravené za tepla. Jedná se například o kozlík lékařský, lněné semeno a kostival lékařský, jež obsahují slizy, které by se horkou vodou zničily. Dále pak byliny, jako je např. jmelí bílé, jež obsahují látky, které se teplem rozkládají a ztrácejí účinek. Vlastní macerace spočívá v zalití příslušného množství byliny (zpravidla 25 g usušené byliny na 500 ml vody) studenou vodou, kde se 8 až 10 hodin louhuje.
Macerát se zpravidla připravuje přes noc!!!
Ráno směs sceďte přes cedník a užívejte studené. Macerát můžete přihřát, maximálně však na 30° C.

johana 56

Pro informace o přípravě a využití léčivých rostlin občas mrknu na tyto stránky:

http://sk2.go­o.cz/zdravi_na_dla­ni/lecive_ros­tliny/recepty­.htm

Drahuška999

Ahoj, já jsem si docela dost nedávno také pořizovala nějaké ty kúry z těchto stránek zde – https://nadeje-byliny.eu/7-bylinne-kury a tak jen přispívám jako další z mnoha, kteří ti sem napsali nějaké své tipy :) Já jsem s nimi rozhodně spokojena, ale těžko říct, zda to mohou říct i ostatní, protože je neznám a nemluvila jsem s nimi :D