wiera

Jakým způsoben se zdí z porobetonu na prkennou podlahu?

Potřebuji poradit, jakým způsoben se zdí z porobetonu na prkennou podlahu /jde o stavbu v podkroví, jen přepážka/
Doplňuji:
Pod podlahou je jen klenba, jedná se o podkroví, dole jsou klenuté stropy. Vylít betonem, to by bylo komplikované a nákladné. Mělo by se jednat o koupelnu, proto jsme chtěli ytong. Ale pokud to nejde, spokojíme se i s tím sádrošem, popř. OSB deskami. Děkuji za reakce

Nejlepší odpověď
honza19hk

nelze zdít na dřevo! a to ani z ytongu,ze´d bude praskat. pokud je pod stropem ze´d v místě budoucí příčky tak bych pokračoval z ní.

Pokud tam chceš příčku zvol jiný materiál než ytong,třeba sádroš nebo dřevo,není přece problém udělat dřevěný rastr z trámků70×70 nabo 70 x40 a obložit OSB deskama mezi můžeš naspat orsil,to natřeš penetrací, natáhneš lepidlem s perlinkou navrch štuk a malbu je konec. stejně to ale může v místech napojení na oklní zdi a stropy praskat.
Doplňuji:
na dutý strop zdít nejde, akor když není v místě budoucí zdi podepřen. Tudíž volte sádroš nebo dřevo či to OSBčko.
Sádroš zelený ten je do vlhkého prostředí. Po vykoupání tam vyvětrejte a´t zdi nejsou zbytečně zatěžovány vlhkem.

Další odpovědi
Drap

Na dřevo nelze. Lze si však pomoci uložením traverzy do protilehlých zdí.

cukrar

Já bude trošku oponovat.
Jde stavět na dřevěnou podlahu, ale až po místním šetření. A že to drží, stačí se přijet podívat do Pardubic, kde stojí příčka z cihel na 15 cm…

Příklad, na zem se umístí profil UW 75 a do něj se vyzdí Ytong, do malé výšky.

Osobně byl šel do osvědčeného systému sádrokartonu.

Marjito

tam kde bude stat ta přička se musi prkna vyhodit a udělat pod to betonovy zaklad na tlouštku zdi at stoji zed na pevnem podkladu ad vam pak nepraska stěna tak i omitka

gecco

Jak už napsali Honza19hk a Drap – nelze…
😉
Nedoporučuju ani SDK ( i ten praská).
Nejlepší variantou bude vodovzdorná HDF a nebo překližka, spáry vytmelené silikonem (apod) a nebo překryvné.
A to celé na samostatné kostře (rámu) – k podlaze to kotvi jen v rozích…

mosoj

Dřevo do koupelny ne,. bude to hodně pracovat. Pokud unese klenba ( mimochodem z čeho je udělaná ?)lehkou příčku z Itongu ( max 10cm), odstraň podlahu a příčku polož přímo na klenbu, žádné betonování. Podlahy potom dotáhneš k té příčce.
V každém případě to chce aby to zhlédl statik. Nebo jak se zde zde píše uchytit traversu do protilehlých zdí ( pokud to jde) a zdít na tu traversu . Stačil by U profil. Železo je ale v současné době ze zlata a také tolik stojí. Takže další náklady.