Marfik

Potřebuji pomoct.

Dobré odpoledne, nejdou mi vypočítat tyto tři příklady byla bych ráda kdyby jste mi pomohly.
3y + 5 = 5y + 1 (kořen rovnice 2)
y(na druhou) + y = 3y (kořen rovnice 2)
3y – 2 = (pět dvoutin-ve zlomku)y (kořen rovnice 4)

--- omlouvám se že třeba zlomky atd mám napsané v závroce ale nejde mi to napsat normálně :( a moc děkuji za pomoc a ochotu.

Odpovědi
Lorelai

U toho prvního, ypsilony si převedeš na jednu stranu a čísla na druhou → 3y – 5y = 1 – 5 => –2y = –4 ⇒ -y = –2 ⇒ y = 2
To druhé je kvadratická rovnice, nevím v jaké jsi ročníku a jestli jste se to už učili, ale vlastně uděláš to tak že si vše převedeš na jednu stranu, tak že ti na té druhé zbyde nula. y a 3y dáš dohromady takže z toho bude –2y
potom tedy: y (na druhou) –2y = 0
nejdříve potřebuješ vypočítat diskriminant vzorec pro výpočet je D = b(na druhou) – 4.a.c – pokud ti vyjde záporné číslo, rovnice nemá řešení.
to y na druhou musí být vždy první je to tedy a. to –2y je druhé (jakékoli y, s číslem nebo bez ale nesmí být na druhou) takže je to b no a C je jen samotné číslo, které v této rovnici není, je to tedy nula. doplníme jako:
a(na druhou) + b + c = O
y(na druhou) – 2y + 0 = 0
D = b(na druhou) – 4.a.c
D= –2(na druhou) – 4.1.0
D = –2)na druhou) – 0
D = 4
ted to dosadíš do vzorce x1,2 (1,2 proto, protože ti vyjdou dva výsledky) = ted ve zlomku: nahoře bude: -b±odmocnina z D a dole bude 2.a
dosadíme: x1,2 = -(-2)±odmocnina ze 4 a dole bude 2.1
vyjde nám: nahoře: 2±2 a dole 2. 2 výsledky: 2 a 0
Ten třetí:
zase si převedeš y na jednu stranu a čísla na druhou
→ 3y-(pět polovin)y = 2
aby ses zbavila zlomku vynásobíš to těma 2 co jsou pod zlomkovou čárou ->
6y-5y=4 – vše jsme vynásobily 2
->y=4
Doplňuji:
Snad jsem to vysvětlila nějak normálně 😉

Děda Louda

I přes smazanou odpověď mě nepřestávají fascinovat ty tvoje dvoutiny.