Staraľová

Potřebují patent na kolekci bižuterii ? A nebo musím mít patent na každý výrobek z kolekce ?

Nejlepší odpověď
anonym

O patentu lze v případě návrhů (a výroby) bižuterie hovořit jen stěží… 😉
Možná bys svá díla mohla chránit jako průmyslové vzory (viz např. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Prů­myslový_vzor ), ale nedovedu si to dost dobře v praxi představit – taková ochrana není levná (podle mého by cena vysoce převýšila hodnotu samotného výrobku – tady nakoukni do ceníku – http://www.up­v.cz/cs/prumys­lova-prava/prumyslove-vzory/poplatky.html ).
Každopádně ale jsou (budou) tvé výtvory (originální řešení, ne napodobeniny) automaticky chráněny podle autorského práva ( kukni na http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Au­torské_právo ).
A – vždycky máš možnost si své výtvory a jejich řešení a design chránit, nejde o nutnost či dokonce povinnost.
___________________
A – mimochodem – nezakládej nové otázky s takto navazujícími tematy, spíše se při formulaci otázky zamysli, na co se vlastně chceš ptát a případně původní otázku doplň a nebo pokračuj v diskusi.

Další odpovědi
Jsemtady

Mno v jednom patentu muze byt detailne popsana cela kolekce a hlavne ty casti ktere si chces patentovat.
Melo by se to necim lisit neco co jsi vymyslela a nikdo predtim to nepouzil jibak ti to neuznaji.
Nejspis tam stejne pujdes nekolikrat a nekolikrat to predelas. Mela bys tam mit neco unikatniho at uz znacku nebo nejakou kombinaci neceho presne popsanou. Nebo specialni vyrobni postup. Nevim jestli se ro u bizu vubec vyplati neni to zdarma.

anonym

To je dost nesmyslná představa. Doporučila bych Vám navštívit nějakého zlatníka – šperkaře nebo i jiného výrobce bižuterie a tyto záležitosti si ošetřit až na základě jeho informací. Mám kamarádku zlatnici, která vyrábí úžasné šperky, ale rozhodně nic nepatentuje. Patent by její výrobky hodně prodražil a staly by se tím těžce prodejné.
Zvažte, jakým způsobem chcete svou činnost provozovat. V minulé otázce jste se ptala na půjčku pro podnikatele. I její hodnotu musíte do svých výrobků započítat. Dá se získat bez větších obtíží půjčka bez uvedení důvodů, kde nemusíte prokazovat účel použití. Na pořízení nástrojů pro šperkařství nemusíte shánět bankovní půjčku poskytovanou na základě rozvojového záměru. Kdysi jsme ji s manželem také vyřizovali, ale toto jsou půjčky, kde jde řádově o statisíce až miliony. Pro Vaše potřeby zbytečně složitá záležitost. Spíš bych Vám doporučila řešit rozjezd podnikání úvěrem ze stavebního spoření, nebo klasickou půjčkou peněz. Stavební spoření vychází nejvýhodněji pokud jde o úroky.
Zkuste si na internetu najít šperkaře z Vašeho regionu a požádejte o informace ohledně autorství a dalších záíležitostí, které k této práci budete potřebovat. I obecné informace o této výrobě, které na netu jsou, by Vám určitě dokázaly pomoci.