zjentek

Potřebuji ještě k něčemu instalovat Javu?

…Anebo už dnes mají browsery vše potřebné v sobě?

(Doufám, že laicky položený dotaz celkem jasný (;.)

Nejlepší odpověď
anonym

určitě nepotřebujete dnes už JAVA kvůli internetovému prohlížeči. Java se prosadila jinde ale v internetovém prohlížeči a na web stránkách už svou bitvu prohrála protože javascript tam zcela převzal její úlohu a jeho podpora je součástí každého prohlížeče.

Java se ale může hodit pro některé programy mimo prohlížeč, které jsou v ní napsané z toho důvodu aby fungovaly snadno na jakékoliv platformě (což je ostatně hlavní přednost Javy) takže například takový jDownloader, různá vývojářská prostředí jako Eclipse nebo NetBeans potřebují JAVU, některé pokročilé textové editory jako třeba jEdit.

Masivně se JAVA prosadila jen díky platformě Android a to spíše skrytým způsobem (každá android aplikace je v podstatě JAVA aplikací nikoliv však doslova, google javu reimplementoval, takže i když je to velmi podobné už to java přímo není 🙂

Další odpovědi
ivzez

Prohlížeče snad javu nepotřebovaly nikdy,
co si vzpomínám, používá se na webech java script.

Java je potřebná pro běh některých jiných programů.
Vyžaduje jej např. Free Rapid Downloader, myslím,
že jej požadovala Open Office, ale určitě jich bude víc.

Edison

I prohlížeče potřebují javu, přesněji její část, aby věci fungovaly správně.

anonym

opravím ivzez, bývaly doby kdy web prohlížeče javu skutečně používaly jako plugin. Podobně jako používaly flash, silverlight a další obdobné technologie které už dnes nemají ve webových prohlížečích místo. S tím jak se zlepšovaly schopnosti integrovaného javascriptu přestal existovat důvod používat tyto pluginy a webové stránky se naučily žít už pouze s javascriptem interpretovaným samotným prohlížečem. Zaklaplo tak mimo jiné víko truhly i za tzv Java applety, které bývaly součástí některých stránek.