Avatar uživatele
Gus_Fring

Potřebují elektrotechničtí inženýři chemii? A jestli ano, tak k čemu a proč?

Moje babí studovala FEL ČVUT a ze začátku prvních let měla všeobecné předměty, než přišla specializace. Nevím, jestli to je i teď, ale ve všeobecném studiu měla pochopitelně matematiku, fyziku, jazyky, ale i základy chemie.
K čemu to bylo? Není elektrotechnika hlavně o fyzice?

6.12. 17:27 Za prvé, elektroinženýrství není přírodní věda. To je dobré vědět. Za druhé, přírodní vědy nejsou všechny propojené. To snad teoretický fyzik musí znát mikrobiologii? Fajn, mikrobiolog musí znát základy fyziky, je to totiž nejfundamentálnější věda. Takovýhle příkladů můžu uvést tolik, stačí si nevybírát meziobory, jako jsou biochemii, chemická biologie, biofyzika, fyzikální chemie, chemická fyzika, astrochemi, astrobiologie, astrofyzika atd. Takže částicový experimentální fyzik nemusí znát petrologii, pokud vyloženě nezmění svůj obor na geofyziku nebo geologii.

Zajímavá 0 před 1573 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Arne1

Tato otázka je tu v nepatrné obměně alespoň podesáté.
Mezi přírodními vědami nejsou přesné hranice. Něco patří do fyziky i do chemie. Například baterie – vytvářejí elektrický proud (tj. fyzika), ale uvnitř mají nějaké chemické látky nebo roztoky, například v akumulátorech je kyselina sírová (tedy chemie). Kam tedy akumulátor patří ? A takových oblastí je opravdu hodně.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

Kdy už pochopíš, že jsou přírodní vědy provázané navzájem, a nebudeš se takto ptát. Tak takový elektroinženýr třeba zná Ohmův zákon, kde je závislost odporu na průměru a materiálu. No a musí vědět, který materiál kdy použít jako vodič a podobně. Například zlato, stříbro, hliník, měď – závisí na podmínkách, prostředí a jiných faktorech. Nebo na polovodiče je třeba velmi čistý materiál. No a když bude hodnotit složení materiálu a neví, zda určité stopové množství nějakého prvku může způsobit milionovou škodu, tak takový elektroinženýr může jít k lopatě.
Doplním – Elektroinženýr nemusí znát perfektně chemie, ale měl by znát základy. No a že jsou na dané škole taková pravidla, které předměty se člověk musí učit a které ne, o tom rozhoduje vedení školy a katedry. My jsme jako specialisté na anorganickou chemii měli výběrové přednášky z geochemie a byli jsme seřváni, že jsme na ty přednášky nechodili.

Upravil/a: Kelt

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Sakra, já ti sice fandím, ale dřív než něco plácneš, tak TROCHU MYSLI! Říká to něco termín „AKUMULÁTOR“? Ten mimochodem (a problematika kolem toho) je jedním z hlavních témat, které dnes hýbou technickým světem. (a KDe bys byl při jeho konstrucích BEZ chemie?) To víš, dráty se prostě NEDAJÍ tahat pořád s sebou. Myslím, že až si tuhle otázku přečte Edison EEB (Extended ElectroBattery), tak si „počteš“. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Já myslím, že elektroinženýr té chemie moc neužije. Nemusí znát složení letovací pasty nebo stavbu a materiál elektrických kabelů, stačí když bude vědět jak fungují a k čemu jsou určeny. Ale trocha interdiscipli­nárního přehledu nikdy nezaškodí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Není nad znalost obecné chemie, která se zabývá molekulami, atomy, ionty, vazbami…Jinak souhlasím s Keltem, že přírodní vědy jsou provázané. Dá se říci, že je spojuje matematika. Chemici na VŠ se také učí strojnictví a fyziku. O matematice ani nemluvě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Kdo nemá všeobecný přehled, většinou nic nevypotí!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… tak k doplnění: elektroinženýrství je přírodní věda (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99%C3%A­Drodn%C3%AD_v%C4­%9Bdy ), prvně si zjistit, vo čem a co vlastně píšeš, pak poučuj … tvé doplnění je jen jedna velká slátanina blbostí a neznalostí …
… kdy už ti konečně dojde, že vše souvisí se vším ???

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Ametyst

Gus_Fring: Přírodní vědy spolu souvisejí. Snad neudělají takovou chybu jako medicína, která si rozparcelovala lidské tělo na tolik částí, až vzniklo nesmyslně mnoho úzkých specializací. Tím medicína předstírá, že v lidském těle nic s ničím nesouvisí.

před 1573 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Lidské tělo je tak složitý útvar, že úzké specializace být musí. To ale neznamená že se specialista obejde bez toho ostatního!
Dokonce existuje názor, že lidské tělo je tak složité, že nemohlo vzniknout evolucí. Pokud je opravdu vesmír nekonečný, pak bych tomu nevěřil.

před 1573 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Ametyst

🙂 Veterináři se také nespecializují, a to jim pacient není schopen říci, s čím stůně a co ho bolí.
Inu na ten úlet úzkých specializací se ujala celostní medicína.

před 1573 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… no, ale kterej pacoš si dovolí svýho doktora pokousat či dokopat, když se mu to nelíbí ??? to by se felčaři jinak snažili …

před 1571 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce