arygnoc

Potřebujeme v ČR zemědělství?

jaksi se snažím vzpomenout si, kdy jsem koupil nějaký zemědělský produkt českého původu, a nedaří se, nedaří.

Nejlepší odpověď
Drap

Masaryka často vzpomínáme, nikde jsem však poslední dobou to , že dával důraz na soběstačnost země , převážně v zásobování potravinami.
A i dnes zemědělství potřebujeme, z toho mála co zbylo živíme přece naše sousedy, protože ti mají nárok na kvalitní potraviny.

Další odpovědi
anonym

Samozřejmě, že ano, jak se někdo takhle vůbec může ptát (leda, že chce vyprovokovat emocionální reakce).
Ale hlavně potřebujeme jeho rehabilitaci, když při vstupu do EU v r. 2004 nedokázali naši zástupci prosadit rovnoprávnější dotační relace vůči starým státům EU oproti třeba polákům. Proto se dnes kuřata a jablka vozí z Polska.
Jinak všechny české výrobky mají první trojčíslí na čárových kódech 859, případně Klasa a další.
V německu je právní úprava ukládající obchodním řetězcům prodávat 40% sortimentu z tuzemského trhu, nové markety mohou být jen na periferiích a maximální marže je stanovena na 15%. U nás běžně i 40%.
Proč vymýšlet vymyšlené a stačí se inspirovat již ověřeným!
Jinak článek od hanny2 je dostatečně vypovídající jak jsme dopadli.

hanny 2

Řekla bych že ne,stačí si přečíst tohle :
http://www.de­nik.cz/z_domo­va/ceske-zemedelstvi-v-krizi-a-nikoho-to-nezajima.html
Doplňuji:
Mám pocit,že se nevyhrabem už nikdy z ničeho!

bobánek

Zemědělství potřebujeme a víc než kdy předtí.Za totality jsme měli nejlepší zemědělství v Evropě atento režim ho zničil.Dostat se na tehdejší úrověn bude těžké,jestli se tam někdy dohrabem.Všechno dovážíme z číny,uměle vypěstované

venkovan

Pokud chceme žít v udržovaní krajině, bez zbytečného množství alergenů z plevelů, a nevykládat tak peníze za nezemědělskou údržbu krajiny, tak asi ano.
O tom, že tím udržíme lidi na vesnicích, že budeme jíst potraviny vyrobené „od komína“ je už zbytečné psát.

dědapetr

Farmářské trhy to jistí.

anonym

Vy ostudo ! Ze vy podporujete Spanelske zemedelce ! ☹ -iv-

Hykam

Dr.Axl:
Trochu vás poopravím, marže prodejců se pohybují okolo 100% samozřejmě jak u čeho.
Ano najdou se plodiny kde mají marži 20 – 30%, ale jsou také plodiny na kterých mají i 200 – 250%.
Jsem pěstitel zeleniny dodávající do řetězců, takže vím o čem píšu.
Mnoho lidí si myslí, že zelináři se topí v penězích, ale opak je pravda, většina těch menších je před krachem.

Ale jinak s vámi se vším souhlasím.

baghira

Měly by být všechny kraje v ČR ve všem soběstačné? Není důvod – prostě někde se daří obilí, někde bramborám, někde jablkům a jinde průmyslu :)

A teď si tu větu přeložte o level výš, a místo „kraje v ČR“ si dejte „státy v Evropě“. Obchod nezná hranic, je třeba myslet trochu globálněji, a ne v mantinelech zadrátovanýchj hranic…