aronek3

Nevíte, jak mohlo vzniknout příjmení Bambuch/ová?

Původní neotázka
Potřebovala bych zjistit význam příjmení Bambuchová

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení Bambuch se objevilo na Valašsku již v r. 1656.

1.. Podle PSJC byl bambuch smažené pečivo, – valašské sváteční jídlo. Z těsta se vykrajovaly kousky, smažily se v tuku,. Pak s kladly na misku, sypaly cukrem

Jedly se rukama a bambuchem se vytíral, cukr, který zůstal na msice. V r. 1940 uvádí Lidové noviny.

Možná měl první držitel příjmení měl rád bamuchy.

2. Machek v Etymologickém slovníku uvádí výraz bambuch, který ve staroslověnštině znamenalo bambula – naivního či nemotorvného člověka. Původ z maďarštiny ze slova bamba. – hlupák.
--

Takže těž tato možnost, šlo o nemotorného či důvěřivého člověka.

Zřejmě původ není jistý, autora původnu příjmení D. Moldanová nezmiňuje ve své knize.

Další odpovědi
marci1

Význam: odvozen od vzhledu: silný nebo tlustý.
https://www.na­sejmena.cz/nj/cet­nost.php?typ=prij­meni&id=13316&­id2=15127
Ve slovenštině: břicho.
http://slovnik­.azet.sk/pravo­pis/slovnik-sj/?q=bambuch
🙂