havířka

Potřebovala bych pomoci s rozborem básně. Jak jí rozumět?

Lachtan Fabián

Za noci temné jako severomoravská šachta,
koukal na mě ze sna lachtan,
koukal, jak se krabatím,
jestli něco nezhatím.

Šel jsem ráno perlovým lesem,
věda že své břímě nesem.
Nůši jsem skryl v osení.
Vydrží tam snad?

Kola vozu drtí kameny,
mé hříchy jsou sečteny.

Slizký snový lachtane,
je tu ráno – bílý den,
a po nůši, kamenech,
rozlévá se lidská krev.
Doplňuji:
Lachtan Fabián je název a napsal ji pro mne můj přítel jako milostnou báseň.

Nejlepší odpověď
annas

Lachtan Fabián je název básně, nebo pseudonym autora? I to je důležité vědět.

Samozřejmě můj pohled je subjektivní, váš může být jiný. I když jeden básník kdysi řekl o rozboru a pochopení jeho básně: mohlo by to tak být.

Temná noc – přirovnání – sen o lachtanovi = tak jako lachtan poznává své okolí, muž něco poznává – přemýšlí nad tím = čelo se krabatí – rozporuplnost myšlenek – lachtan se umí pohybovat ve vodě i po souši. Bude potrestaný za své hříchy, nebo nebude?

Ráno šel mladík oroseným lesem, stále ho pronásleduje nějaký pocit viny – ostrý nůž – své trápení skrývá ve svém vědomi, chce zapomenout.

Ale není to jednoduché, uvědomuje si svá proviněn i to, že se trestu nevyhne = stejně jako vůz rozbije kameny.

Probudí se – je ráno, bílý den, všude kolem vidí lidskou krev – špatné znamení pro něho.

Jak jsem uvedla, je třeba znát širší kontext.

Snové vidění – něčím se cítí vinen, ale bojí se, aby něco nezkazil – rozporuplnost jeho myšlenek – svou chybu si uvědomuje, proto tuší, že za svůj čin bude potrestán, ale třeba pozdě..

Dá se i zobecnit – lidé se často proviní, své činy si uvědomují, proto je skrývají ve svých myšlenkách. Ale přijde čas, budou potrestáni, i když svým mlčením způsobili neštěstí jiným – často i zbytečně prolitou krev.
Doplňuji:
Když uvádíte, že jde o milostnou báseň, mění to jistým způsobem situaci. Jde o autorovy myšlenky, takže měla byste poznat vy sama, co vám chtěl říct.
Jak jsem zmínila, jde o můj subjektivní pohled, bez znalostí okolností vzniku atd.
Takže něco ještě dodávám. Mladík se vyznává z citů, ale jako by si ale byl vědomý nějakého provinění, bojí se, že ho potrestáte.
Lachtan symbolizuje citový život, touhu po poznání, ale i obavu ze všeho nového. Ráno se probudí, nový den mu přináší naději, takže krev lze chápat negativně, ale i pozitivně, např. sexuálně.

Další odpovědi
autacek

--- lehce nekonvenční rozbor — od nás z práce ---

Lachtan Fabián

Za noci temné jako severomoravská šachta,
koukal na mě ze sna lachtan,

-- básník popisuje okolnosti události, které nastaly v průběhu hluboké černé noci
– kdy slovem lachtan by mohlo být vyjádřeno to malé mužské „bezbřehé nic“, které básníka probudilo ze sna (noční erekce).

koukal, jak se krabatím,
jestli něco nezhatím.

-- zde je vyjádřen strach básníka z nadcházejícího činu, aktu, možného selhání fyzického, či psychického, či snad etického či morálního ?

Šel jsem ráno perlovým lesem,
věda že své břímě nesem.

-- V tomto verši se již básník přenesl v ději, post coitum, – srovnej – post coitum omne animal triste, tedy „každý tvor je po pohlavním styku smutný“, tíží jej svědomí,
– perlový les zde zajisté evokuje vznik života – porovnej – přírodní perly vznikají, pokud do schrány ústřice vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku.

Nůši jsem skryl v osení.
Vydrží tam snad?

-- zde probíhá snaha básníka o vyrovnání se se vzniklou situací, naděje smíření a se svým činem, tzv. zavřít bubáka do skříně, zamést problémy pod koberec.

Kola vozu drtí kameny,
mé hříchy jsou sečteny.

-- podobně jak mlýnská kola, která drtí pouze obilí, kola vozu drtí kameny, básník signalizuje, že výčitky jsou stále silnější, až příliš silné…

Slizký snový lachtane,
je tu ráno – bílý den,
a po nůši, kamenech,
rozlévá se lidská krev.

-- zde se naposledy básník vrací a rekapituluje příčinu, označuje viníka, to ono „mužské“ přirovnává ke slizkému, ať již fyzicky či povahově, je bílý den, a za vše je zaplaceno cenou nejvyšší, cenou života.

Hakunamatata

Podle mne v této básni lachtan vyjadřuje zástupný znak za strach. Někdo muže v noci pronásleduje za něco, co provedl. K ránu, když se muž ukrývá ve vlhkém lese i se svou vinou, která ho tíží stále více, slyší přijíždět vůz se svým sokem, který ho zabije. Když se rozední, odchází noc – čas strachu, ale muž už se toho nedožil, protože byl zabit.