vito

Potřeboval bych upravit soubor ve formátu PDF. Jak na to?

Hezký den všem, hodně dokumentů mně chodí v podobě PDF, jenomže psát poznámky a opravy do jiného textového souboru je nepohodlné. Nějaké nápady, jak PDF editovat?

Nejlepší odpověď
Jan256

Hezký den i vám. Předně je nutné říct, že jeden program, který by si poradil se všemi PDF soubory, asi neexistuje (nevím například, jak by šlo editovat PDF vytvořené v LaTeXu a obsahující matematické symboly). Ale většina PDFek byla pravděpodobně vytvořena nějakou „virtuální tiskárnou“, ve Wordu, OpenOffice nebo přímo v Adobe Acrobat. Editace by pak měla jít bez větších problémů.

Nejjistější by asi bylo použít plnou verzi Adobe Acrobat, jenže ta je hodně drahá (stejně jako ostatní podobné programy). Proto bych doporučil nejdříve zkusit něco zdarma (moc toho není). Například ke kancelářské sadě OpenOffice (také je zdarma) si stáhněte PDF plugin od společnosti SUN, ten editaci umožní. Z placených programů je docela známý PDF Editor (stojí asi 80 dolarů), ale osobně bych z placených alternativ raději vyzkoušel PDFill PDF Editor a jestli se osvědčí, tak jeho plná verze vyjde na 20 dolarů (400 korun). Funkčnost editace bych zkusil i v programu PDF Foxit Editor (je zdarma, ale do dokumentů vkládá vodoznak, placená verze už ne).

Ale pokud se vám nechce platit, asi bych z jednoduchých PDF dokumentů normálně zkopíroval text (což jde, někdy bohužel blbne řádkování) a vytvořil nové PDF.