Jan12345

Poradíte prosím s angličtinou?

Máme napsat sloh o sobě a rodině,chtěl jsem se zeptat mám to dobře napsané? My name is Jan.I'm fifteen years old.I am tall and thin.I live in Prague with my family in Detached house.I have got a sister.My sister s name is Tereza.She is twelve years old.She is tall and slim.She has got blue eyes and long blonde hair.She plays tennis ,volleyball and dances.His name is Petr.He is forty-two years old.He is tall and he has got sports figure.He has got blue eyes and short hair.He goes on box.My mother s name is Monika.She is fourty years old.She has got blue eyes.She has got long light brown hair.She is small.She goes to fitness.We have got a dog.Her name s is Andy.She is seven years old.She is small dog.My family likes to ski in winter.In summer my family likes to go on trips.I love my family.

Původní neotázka
Potřeboval bych poradit s AJ

Odpovědi
brekekegege

*a detached house (Co jsi tim myslel v cestine?) *Sister's name. *She plays tennis, volleyball and goes dancing (Podle me vhodnejsi). His name is Petr? Čí? Asi ti tam chybí věta, že se to týká otce. *he has got an athletic build (atletická postava). *He does boxing/He goes boxing. *mother's. *forty. *visits/goes to a fitness centre (Podle me vhodnejsi).*a small dog. *In summer, my.. (čárka). Podle me takhle :) A za teckou za vetou se dela mezera. Prekvapuje me, ze jeste v patnacti pouzivate to spojeni „I have got“ :)

MK44

Jane 12345, myslím, že kolega brekekegege našel všechna slabá místa. Já jen dodám, že místo „Her name s is Andy“, což je jistě překlep, je lepší buď: Her name is Andy., nebo: Her name´s Andy.