R1chard

Potřeboval bych poradit. Pokazil se mi tranzistorový zesilovač.

Konkrétně mi shořel kondenzátor. Protože jsem k tomu nikde nenašel žádný plánek zapojení tak nevím co tam dát. Dá se to zjistit i bez toho plánku?

Odpovědi
Jiří Bohumil

Někdy dá, ale musíš znát teorii a mít nějaké zkušenosti. Je nutné zjistit, v jakém obvodu byl použit. To se dá zase zjistit, pokud si, podle spojů na tišťáku zkreslíš schema obvodu v němž je zapojen a z tohoto je možné „identifikovat“ jeho funkci. A z toho zase je možné odhadnout, případně odzkoušet, jeho hodnotu. Ta je daná jak kapacitou tak provozním napětím.
Na fotce je vidět pouze opálené místo, z čehož usuzuji, že zřejmě nejde o elektrolyt (ty většinou nehoří a pokud jsou vadné, dají se na nich hodnoty přečíst). To je zatím vše co mohu takto poradit.
Když, tak zkus dát foto inkriminované zadní strany tišťáku, z čehož by bylo možné více zjistit. A rovněž informaci, pro co slouží ta 3 pinová přípojka (trojkolík) za místem toho kondenzátoru.
Jinak doporučuji dotazy tohoto typu dávat spíše na poradny „Poradna.net-kutilská“, nebo „Poradte.cz“.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.