Avatar uživatele
qwert7

Potraviny a živ.prostředí

Jaké jsou potraviny šetrné k životnímu prostředí? Například kiwi které se pouze doveze a nijak nebylo poškozeno živ.prostředí.Můžu poprosit o další potraviny.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? hanulka11, Marunka2 před 4761 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dudu

Jednoho napadne otázka, co chtěl vlastně básník říci? Když kiwi porovnáte s jablkem z vlastní zahrádky, jak to asi dopadne? Jabloň produktuje kyslík, pohled na kvetoucí strom potěší srdce, koruna dává stín, jablka jsou zdravá a trvanlivá. Kiwi je nevzhledné a chlupaté čudo a zkuste spočítat kolik se při dovozu spálilo pohonných hmot, elektřiny na chlazení, vyprodukovalo skleníkových plynů, atd.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
venkovan

Potraviny které jsou k prostředí šetrné jsou všechny které rostou přirozeně bez vlivu člověka a ten je maximálně sesbírá v takovém množství, že zůstane dostatek pro ostatní živočichy a pro množení rostliny.
To ostatní – uměle pěstované potraviny a nebo suroviny na potraviny vyžadují již vklad nějaké energie. Zpravidla uměle vyrobené a protože taková výroba opět spotřebovává energi a na ni nerostné bohatství (jen výjimečně obnovitelné zdroje).
Poku jde o příklad kiwi – vklad energie na dopravu a v pístě pěstování na jehovýrobu – od výroby sazenic, přes zavedení systému technologie pěstování, včetně dotace umělých hnojiv a chemické ochrany až po systém sběru a prodeje.
jakoukoliv potravinu uměle pěstovanou či část organismu uměle chovaného vždy vyžaduje vklad energie člověkem nad dotaci energie kterou nabízí příroda.
Pro úsměv: kdysi se z Československa vyváželo maso i za moře třeba do USA. Dnes 50% nabídky vepřového se k nám dováží a všichni zainteresovaní i naši občané si lebedí jak to zahraniční maso je levné. A jako stát cpeme dotace do zemedělské krajiny aby nezanikla pod invazí plevelných rostlin a aby se zachoval poměr mezi lesní a zemědělskou půdou (o zastavěné nemluvím)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

kiwi se pěstuje i u nás , jak třeba ohrožují životní prostředí jablka , hrušky, třešně , švestky ?......nějak nechápu co tím chtěl básník říci
a obilí nějak poškozuje životní prostředí?
Vím, že se ptám já, ale možná měla být otázka jinak položena nebo …jsem ťululum

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
stana73

Jestliž se kiwi doveze,tak podle mně ta doprava poškozuje životní prostředí.Takže i kiwi vypěstované jako bio někde v zámoří nemůže být podle mě bio,protože tou cestou,než se k nám dostane se „nabalí“ všemožným smetím a ta dlouhá cesta má vliv na produkt i na přírodu.Možná máš na mysli i chemii při pěstování-pesticidy apod.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tom004

Já se přiznám,že jsem z té otázky,tak trochu první ročník.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Marunka2

To by se dalo říct i o banánech a snad všech ostatních potravinách. Určitě dovoz cizokrajných potravin není k ŽP šetrné. Ale otázkou zůstává, co z potravin je k ŽP alespoň přiměřeně šetrné? Snad to co si člověk vyprodokiuje sám pro vlastní potřebu bez chemikálií a minimálních zásahů, tzn. v kvalitě bio. Si myslím. Teoreticky hezké, prakticky asi nedosažitelné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek