Potíže při sběru šípků.

V posledních letech nacházím čím dál méně vhodných plodů šípku na sušení. Většina plodů trpí jakýmsi „měknutím“, odpadává od stopky. Na první pohled není nic vidět, ale když šípek utrhnete, zjistíte, že je „vadný“. Nevíte o co jedná a kde je příčina?

Nejlepší odpověď
beer

Podle mého názoru by se mohlo jednat o následný důsledek napadnutí ještě mladého plodu (semeníku) mšicemi. Napadení nebylo natolik velké, že neodpadl ihned, proto odpadá až při dozrávání.
Žlabatka růžová (další škůdce) se projevuje jinak a způsobuje hálky.
Doplňuji:
P.S.: Právě u Tebe doufám, že správně rozeznáš plod vadný od zdravého ))

Další odpovědi
huxa

je přezrálý. to ničemu nevadí…

terry

Tím „vadný“ myslíš to měknutí?
Souhlasím s prezrálostí. Někdy jsou namrzlé. Ale mýlit se mohu 🙂