Midoc

Co si myslíte o používaném postřiku na plevel?

Dobrý den,
okolí budov, škol, chodníky, parkoviště, záhony je místy postříkáno chemickým postřikem. I když město Roundup již možná nepoužívá. V celém městě však smrdí ulice. Možná se zde používá jej jiný chemický postřik s glyfosátem, který se jen nejmenuje Roundup? Někde však Roundup používají občané a firmy stříkají Roundup i na městské chodníky a pozemky. Je to škodlivé pro lidi. Jezdí po něm auta, chodí po něm lidi např. před nákupními centry do obchodů, na nádražích. Do Roundupu lezou hlavně psi. Od něj smrdí celý rok postříkaná plocha i psi v okolí. Psi od Roudupu ničí stromy . Jinde hubí plevel mechanicky, nebo vařící vodou. Ta nesmrdí vůbec.

  • Postřik na plevel

Odpovědi
Drap

A ptáš se na co? Je všeobecně známo, že plevel lze ničit i mechanicky, nebo párou. Je to jen podstatně dražší a méně účinné. Stejně tak jsem nepochopil jak psi ničí stromy?. Otázka má být jasná, jednoznačná, tak aby na ni bylo možné odpovědět a ne slohové cvičení o ničem.

aliendrone

No, za bolševika (nwm jak dnes) se prodával „totální“ herbicid jménem Travex (chlorečnan sodný). Ale to víš, chlorečnany sice nejsou ani zdaleka chloristany, nicméně kdybys byl z al-Pokakaidy (či nějakého jiného „nežádoucího hnutí“), tak bys ho MOHL zneužít.

Každopádně i když jsou chlorečnany (sodný i draselný) pyrotech. prekurzory, tak jejich sekundární toxicita ani zdaleka (hlavně v delším časovém horizontu) není taková, jako u glyfosfátu. (rozkládají se v přírodě celkem snadno a při rozumném užívání jsou ekologicky výhodnější) Ovšem papat je rozhodně NEDOPORUČUJI! ;) :D :D

elkon

Roundup, byl vynikající, ale po zásahu EU je na nic. Nevím co je na přípravcích škodlivého pro lidi. Lidi to nekonzumují a také tyto přípravky se vstřebávají listy a v rostlinách se odbourávají.

Vinpe

Na větší plochy, chdniky, kde roste plevel ve městech lze použít.
https://www.kar­cher.cz/cz/hu­beni-plevele-wrs-200.html#

Jana5678

Dobrý den, je opravdu hrozné slyšet, že se stále používají chemické postřiky na plevel, a to i v místech, kde bychom to nejméně čekali. Jako jsou budovy, školy a veřejná prostranství, kde si hrají děti a chodí pejskaři se svými mazlíčky. Já na plevel používám roztok z octa, a i tak si na sebe beru ochranný oděv. Doufám, že se brzo přestane používat chemie na plevel.

Vinpe

Plevel je možné odstranit z dlažby, zámkové dlažby kartáčem na plevel.
https://www.id­nes.cz/hobby/zah­rada/cisteni-spar-ve-dlazbe.A180515_112­635_hobby-zahrada_bma

Mc Merkurion

… se mi zdá, že Tuna a to jeho aDost má první důvěřivce a poblouzněnce …

Midoc

Psi ničí stromy tak, že na ně chodí močit.

Dochy

Hm a jaku souvislost má močení psů s roundupem? Otázka vyznívá tak, že psi ničí stromy právě proto že se proběhli v plevelu postříkaném roundupem…

Vinpe

Je to tím, že psi lezou do Roundupu na zahradách i na ulici a močí na stromy.

Dochy

To asi moc neprojde… Pokud se nemýlím, tak zrovna roundup (a jeho klony) se vstřebává jen listy. Takže močení psů kteří se kdysi někde trochu proběhli by na stromy herbicidně působit nemělo (kromě běžného působení moči jako takové)

cochee

Jen dvě noticky:
aliendrone, on je to opravdu „glyfosát“ a ne „glyfosfát“ – slovní kořen „fosfát“ v chemii ukazuje na sůl kyseliny fosforečné – fosforečnan, fosfát. Glyfosát je systematicky kyselina fosfonomethyla­minooctová.
A druhá: Roundup se v současnosti v ČR nesmí používat pro vysoušení plodin určených k lidské konzumaci – najmě obiloviny a řepka. Tento stav v současnosti potrvá do r. 2022 (nikde není řečeno, že se lhůta nezkrátí nebo naopak neprodlouží). Použití glyfosátu jako herbicit omezeno není! Jiná věc je jeho dostupnost pro fyzické osoby – v maloobchodě.

Já osobně používám na zahradě jiný „sračkol“ s jinou účinnou látkou, který je částečně selektivní, protože proti jeho působení jsou imunní například jednoděložné rostliny, typicky např. trávy. Ale jinak třeba s kopřivou nebo dokonce i jinak odolnou přesličkou zatočí úplně stejně jako Roundup.

cochee

Fůj, „herbicit“ – asi po vzoru „vitacit“…