Avatar uživatele
Eingi

Postava do jazzu – co to je?

Co to znamená, když se o někom řekne, že má „postavu do jazzu“? A jak vlastně toto docela kuriózní přirovnání vzniklo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, iceT, johana 56, briketka10 před 3222 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Těžké říct. Dá se vykládat všelijak. Hráči měli postavy různé, není to zřejmě podle fyzického vzhledu. . Řekla bych, že jde o přenesený význam, postava = osoba jako celek.

Mě napadlo, že toto přirovnání může souviset s románem Zbabělci a dalšími povídkami od J. Škvoreckého.

Jazz na počátku 40. let 20. st. byl projevem mladé generace, a to skupiny mladých osmnáctiletých a dvacetiletých studentů, městské mládeže. Jazz navázal na 30. léta, kdy se u nás objevil swing a u mladých prožíval jazz renesanci původní americké černošské hudby.

Např. Danny a jeho kamarádi. Popis vzhledu, vlastnosti, způsob chování jsou postaveny na vztahu k jejich nástroji, na tom, jak s ním zacházejí, jak na něj hrají.

Možná někdo podle této charakateritiky „oprášil“ jako přirovnání jedince " s postavou do jazzu",, tj. toho, který patří do určité skupiny vyvolených jedinců. Nejen jazz, al ostatní hra přináší člověku naplnění života, uspokojení., žije jinak než ostatní.

Nástroj a postava spolu​ ​vytvářejí symbiózu​. Možná je to i závist, že všichni nemohou být „při tom“.

Další přenesený význam „postavy do jazzu“

Filip Suchý vydal album Postavy do jazzu = digitální release.
Jednotlivé skladby jsou provokací, zachycují uvolněnou morálku mládeže, střet generací. Na koncertech se frontman a další dovedeou pořádně odvázat.

Kdo jsou postavy z jazzu je možné se dovědět z některých skladeb. a jejích názvů
.
Vtěrka, Děti ulice, Šašek, Zrozený pro nudu atd.
--

Nebo může jít o street jazz, který formuje postavu.

Jak jsem zmínila, nedovíme se, , kdo první vyslovil a z čeho vycházel.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Když se toto řeklo kdysi u nás,tak jsem si vždy představila člověka s výrazně nesouměrnou postavou,třeba když měl hodně hubené nohy nebo do Ó…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek