Eingi

Postava do jazzu – co to je?

Co to znamená, když se o někom řekne, že má „postavu do jazzu“? A jak vlastně toto docela kuriózní přirovnání vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Těžké říct. Dá se vykládat všelijak. Hráči měli postavy různé, není to zřejmě podle fyzického vzhledu. . Řekla bych, že jde o přenesený význam, postava = osoba jako celek.

Mě napadlo, že toto přirovnání může souviset s románem Zbabělci a dalšími povídkami od J. Škvoreckého.

Jazz na počátku 40. let 20. st. byl projevem mladé generace, a to skupiny mladých osmnáctiletých a dvacetiletých studentů, městské mládeže. Jazz navázal na 30. léta, kdy se u nás objevil swing a u mladých prožíval jazz renesanci původní americké černošské hudby.

Např. Danny a jeho kamarádi. Popis vzhledu, vlastnosti, způsob chování jsou postaveny na vztahu k jejich nástroji, na tom, jak s ním zacházejí, jak na něj hrají.

Možná někdo podle této charakateritiky „oprášil“ jako přirovnání jedince " s postavou do jazzu",, tj. toho, který patří do určité skupiny vyvolených jedinců. Nejen jazz, al ostatní hra přináší člověku naplnění života, uspokojení., žije jinak než ostatní.

Nástroj a postava spolu​ ​vytvářejí symbiózu​. Možná je to i závist, že všichni nemohou být „při tom“.

Další přenesený význam „postavy do jazzu“

Filip Suchý vydal album Postavy do jazzu = digitální release.
Jednotlivé skladby jsou provokací, zachycují uvolněnou morálku mládeže, střet generací. Na koncertech se frontman a další dovedeou pořádně odvázat.

Kdo jsou postavy z jazzu je možné se dovědět z některých skladeb. a jejích názvů
.
Vtěrka, Děti ulice, Šašek, Zrozený pro nudu atd.
--

Nebo může jít o street jazz, který formuje postavu.

Jak jsem zmínila, nedovíme se, , kdo první vyslovil a z čeho vycházel.

Další odpovědi
iceT

Když se toto řeklo kdysi u nás,tak jsem si vždy představila člověka s výrazně nesouměrnou postavou,třeba když měl hodně hubené nohy nebo do Ó…