Posouzení rizika pádu stromu

Ve městě na zahradě na mém pozemku mám cca 100 let starý buk. Laicky se mně zdá, že mu začínají hnít kořeny. Případný pád stromu by velmi pravděpodobně způsobil velké škody i mimo můj pozemek. Dá se nějak jednoduše ověřit, zda opravdu hrozí riziko pádu stromu? Kde pak případně požádat o povolení pro skácení?

Nejlepší odpověď
kanylka

Je třeba písemné žádosti o povolení nebezpečného stromu z důvodu ohrožení na zdraví,majetku.Tu zašli na městský úřad – odbor životního prostředí.Je lepší, když se spolu s Tebou na žádost podepíší i sousedi.Ať každý z vás má svou kopii.Když to nepomůže, urgujte a urgujte!!!Pak můžete zkusit petici s co nejvíce podpisy.Jinak vše nafoť,nebude na škodu přiložit k žádosti fotodokumentaci o vážnosti situace.ikdyž, strom je na Tvém pozemku : existuje vegetační období a v této době se nesmí kácet.Pokud to bude jindy,můžeš.Měl by se na strom podívat někdo z odboru životního prostředí-je-li situace opravdu vážná a pokácení povolit.Pokud je strom tak starý,bude to zajímat i památkáře.?V kaž­dém případě je vhodné, spíš nutné mít pojištění odpovědností z běžného života + odpovědnosti vlastníka nemovitosti-finančně pokryje vzniklou hmotnou škodu-pád na plot,kůlnu(sou­seda),atd.,na zdraví také.Ale jistě že je lepší nebezpečí předcházet – pokácením stromu.Držim palce:)