Poslanec, senátor, prezident a tyto funkce

Jakmile bude zvolen někdo z těch devíti prezidentem, končí mu (pokud je) mandát senátora nebo poslance?
Případně členství v jiných institucích?

Nejlepší odpověď
AndreiRanger

Senátora a poslance ano, členství v radách zastupitelstvech kde by mohlo dojít ke střetu zájmů.

Další odpovědi
sio

Přesné znění
Ústava ČR, hlava II. Článek 22

(1) S funkcí poslance nebo senátora je neslučitelný výkon úřadu prezidenta republiky, funkce soudce a další funkce, které stanoví zákon.
(2) Dnem, kdy se poslanec nebo senátor ujal úřadu prezidenta republiky, nebo dnem, kdy se ujal funkce soudce nebo jiné funkce neslučitelné s funkcí poslance nebo senátora, zaniká jeho mandát poslance nebo senátora.