JájsemRaibek

Porušuji snad zákon o silničním provozu?

Jedná se o předjíždění vpravo, které zákon zakazuje. A nyní k podrobnosti otázky:
Jedu po dálnici mimo obec, kde je povolená rychlost 130km, jedu v pravém pruhu a jedu rychlostí 120km. V levém pruhu se courá stará škodovka, která jede rychlostí 100km, nikoho nepředjíždí, jen jede v levém pruhu.
Samozřejmě, že já v pravém pruhu ji předjedu. Vlastně ji nepředjíždím, jen si jedu svou povolenou rychlostí ve správném pravém pruhu. Pokud bych nechtěl zákon porušit, mám tedy zbrzdit na 90km a čekat až se ten ve škodovce uráčí zajet zpět do pravého pruhu, abych ho mohl v levém pruhu předjet?
Je tato situace nedovolené předjíždění?
Doplňuji:
Brillant dal odkazy a stejně nejsem z toho chytrý.
Já říkám ano porušuji, na druhou stranu ale nepředjíždím, jelikož jedu přímo ve svém směru. V odkazech se říká jede za autem či podobné.
Tato mnou navržená situace je taková, že je prázdno. On jede a porušuje pravidla tím, že jede v levém pruhu což nesmí. Já jedu v pravém pruhu, což je správně.
Já však jedu rychleji (podle předpisů do povolených 130). On jede pomaleji a tudíž nejedeme souběžně. Já blinkr nedávám, protože jedu stále rovně, ale tím že jedu rychleji než on, tak jej vlastně předjedu nebo podjedu. Já však žádný manévr nedělám, jedu jen rovně svou ustálenou rychlostí.
Přeci nebudu brzdit jen proto, abych ho náhodou nepředjel-nepodjel. On si to bude ploužit svých 100 dobrejch 50 kiláků a jápojedu sice vpravo ale za ním, abych náhodou neporušil zákaz?

Nejlepší odpověď
Funna

není to předjíždění, ale nedovolené podjíždění .-)…a porušujete zákon oba dva…on, že se nezařadil vpravo a ty, že jsi ho podjel…bohuže na blbce, kteří neví, že mají zpětné zrcátko zákon nepamatoval…

Další odpovědi
Drap

V tomto případě se nejedná o předjíždění, ale o souběžnou jízdu ve dvou pruzích.

mosoj

Vraťte řidičáky.
Doplňuji:
A také si v silničním zákoně přečtěte co je to souběžná jízda.

suaeda

V praxi jsem viděl že, někteří řidiči pomale jedoucí auto v levém pruhu dálnice, které jede před nima, doslova tlačí před sebou do té doby, než si to dotyčný řidič neuvědomí a neuhne do pomalejšího pravého pruhu.

zzzlatokopka

Myslím si, že neporušuješ, porušuje ho ta ucouraná škodovka.
Ty máš jet plynule a ne bezdůvodně brzdit, ale na druhou stranu, nesmíš ji bránit zařadit se do pravého pruhu.

Někdy po D1, třeba Brno-Vyškov je pravý pruh dálnice pro staré auta doslova nesjízdný, proto se plouží v levém. Už jsem na někoho takhle hodněkrát trefila:-(((
Doplňuji:
Řekla bych, že bude rozdíl v tom, v jakém pruhu jedeš. Pokud jedeš celou cestu v pravém, tak tě loudající se škodule v levém nemusí zajímat, jen ji nesmíš bránit se zařadit do pravého.

Pokud jedeš v levém a před tebou je loudající škodule, tak nesmíš vjet do pravého a tím ji podjet.

anonym

O předjíždění se v tomto případě nejedná,

brillant

http://www.no­vinky.cz/auto/302614-besip-nejcastejsi-chyby-pri-jizde-po-dalnici.html
http://www.au­toweb.cz/podjiz­deni-na-dalnici-jizda-stoupacim-pruhem-apod/
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&hs=hsZ&ch­annel=suggest&q=p%C5%99ed­j%C3%AD%C5%BEd%C4%9Bn%C3­%AD+na+d%C3%A1lni­ci&revid=13391139­00&sa=X&ei=O1MlVez2C8­mRsgH5kICwDQ&ved=0CFY­Q1QIoAQ

cukrar

Souhlasil bych s Mosojem, ale nikoliv abyste vrátili řidičák, ale doplnili vzdělání dle zákona 361/2000. V diskuzi otázky se cituje předpis.
Určitě nesmíte vozidlo předjíždět v pravém pruhu. To se opravdu nesmí. Souběžná jízda je něco jiného. Kdo tomuto sdělení nevěří, ať se zeptá policisty na silnici, řidičů, kteří chodí na školení, nebo učitěle v autoškole.
Když někdo napíše, „není to předjíždění, ale nedovolené podjíždění“ určitě si dělá srandu, nebo opravdu neuná předpisy.
Vysvětlení zzzlatokopky je opravdu z neznalosti předpisů.

lukas.zmizik

Jedná se zcela jistě o předjíždění zprava bez ohledu na to, že škodovka v pravém pruhu nemá co dělat… názory, že se o předjíždění nejedná jsou mylné. Souběžná jízda je něco naprosto jiného a je definována §12 odstavec (3) v silničním zákoně.
Doplňuji:
*oprava: .......bez ohledu na to, že škodovka v LEVÉM pruhu nemá co dělat…

zzzlatokopka

No jasně Cukrar:-DDD, tam mi vysvětli, jak se má v takovém případě podle předpisů postupovat? Jet za ním? Nebo vedle něj? Zablokovat dálnici?

lukas.zmizik

Předjet ho zprava při závěrečné zkoušce v autoškole, tak letíš. Dle zákona je jediné co ti zbývá jet v pravém pruhu takovou rychlostí, aby si jej nepředjel. Zákon bohužel žádné takové důvody: „pojedu, přece nebudu blokovat dálnici“ nezná.

Ovšem v praxi je běžné, že co oko policajta nevidí, to srdce nebolí.

zzzlatokopka

🙂 takže pojedu vedle něj, budu se modlit, aby mě nikdo ze zadu nesejmul, zavolám policajty a budu čekat, zda ho stihnou zastavit na prvním exitu, pokud ne, pojedeme vedle sebe dál, taková „spanilá jízda“ to můžeme nazvat:-DDD

Já tě chápu, že to zákon neřeší, ale podle mého názoru, nemám povinnost nechat se na dálnici někým ohrožovat. A taková „spanilá jízda“ podle mého názoru ogrožením mého života je.

lukas.zmizik

jestliže ty pojedeš v pravém pruhu 100, tak to ještě neznamená že si v ohrožení života… zde byl dotaz, zda se jedná o přestupek nebo né. Takže ano, o přestupek se jedná ale jak si to každý vyřeší, je už jeho věc:)

lukas.zmizik

Funna: pojem nedovolené podjíždění žádný zákon nezná :)

JájsemRaibek

(3) Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen „souběžná jízda“); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.

jenže toto je jediný pablb ve škodovce co jede v levém pruhu pomaleji než já a já jedu správně v pravém.

JájsemRaibek

Ano zlatokopko v tom to právě je. Pokud pojedu v levém, přestože tam nemám co dělat, tak ho nesmím předjet-podjet v tom pravém, ale pokud pojedu v pravém, myslím, že mě nemusí zajímat nějakej blb co si to mašíruje v levém a zdržuje. Tam nemá co dělat!

lukas.zmizik

Otázka zněla zda jde o předjíždění zprava a zda by to šlo pokutovat. Odpověď je že ano, jedná se o předjíždění zprava, šlo by to pokutovat ale zároveň předjet ho zprava je asi nejjednodušší a nejběžnější řešení tohoto nešvaru.

Michal P

Nejběžnější ano, jen ne zrovna nejbezpečnější – pokud se v tomto případě jedná o „starou škodovku“, kterážto nemá (resp. nemusí mít) pravé zpětné zrcátko. V případě, že Vám tam ta škodovka nacestuje a trefí Vás, se dá také celkem polemizovat o zavinění dopravní nehody.

zzzlatokopka

Jasně, to se najde i blb co tak jede několik km, přece se kvůli němu nezačne v pravém pruhu tvořit kolona.

A co když pojede rychlostí 30, to vedle něj pojedou všichni 30? Tak pomalu se ani na dálnici jet nesmí, takže budou všichni porušovat předpisy, protože je k tomu jeden blb v levém pruhu nutí???

Michal P

Pokud bude mít vozidlo konstrukční rychlost vyšší než 80km/h, tak smí jet klidně i 15km/h, nebo třeba 1km/h. Pokud k tomu ale nemá rozumný důvod, tak se to dá klasifikovat jako omezování provozu.

lukas.zmizik

Pak je nejjednodušší nahlásit RZ auta včetně kilometru a směru jízdy co omezuje provoz na 158. Vím, že ale v praxi si s tím nikdo těžkou hlavu nedělá a předjíždí zprava. Vybržďování je ten nejhorší možný způsob reakce a žádný řidič nemá právo jakkoli trestat ostatní.

Jinak neni pravda že na dálnici se nesmí jet 30. Naložený kamion se slabým výkonem motoru v prudším stoupání třeba větší rychlosti ani nedosáhne. Podstatné je, že na dálnici nesmí auta s konstrukční rychlosti nižší než 80 km/h, což je rozdíl.

JájsemRaibek

Souběžná není, já jedu 120 a on 100, předjíždím ho tedy, protože jedu rychleji, ale nemůžu za to, že jede pomalu a v levém pruhu.

gecco

On porušil zákon tím, že jede ´trvale´ v levém. A současně ti tím dává najevo, že není možné jet plynule (teď se mi nechce hledat přesná formulace – ale je to souběžná jízda), takže neva, když ty jedeš v jiném pruhu rychleji…
Je to ´prohřešek´ proti duchu zákona, ale proti liteře nikoli.
😉

lukas.zmizik

tohle bohužel nění pravda… pokud jede pouze JájsemRaibek v pravém pruhu a pan X ve škodovce v levém pruhu 100km/h tak jak znělo zadání, není splněna podmínka souběžné jízdy – tedy nejde o takovou hustotu provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel…atd

zzzlatokopka

Dobrá otázka:-)