pavouk1971

poreba živnostenkého listu na pronájem bytu

Dobrý večer mám problém a potřeboval bych poradit.Proma­jímatel pernamentně zvyšuje nájem každý půlrok a já bych rád věděl,kde zjistím zda odvádí poctivě daně z příjmu,protože na portálech jsem nezjistil,zda vůbec živnost má a podle mého by při příjmu cca.12.000,–kč jen z nájmu by měl danit.Děkuji
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi,prásknout ho zatím nehodlám,ale abych to trochu rozšířil.Jedná se o dům,ve kterém jsou pronajaty bytové jednotky tři.Dům je v mírném havarijním stavu(kulantně řečeno),takže z nájnu do domu se neinvestuje ani krejcar.Proto mne zajímalo,zda je na toto „podnikání“ potřeba ŽL.

Nejlepší odpověď
Hlada

Na pronájem bytu není potřeba živnostenský list. Pronájem vlastního majetku není živnost. Z pronájmu se neplatí ani sociální ani zdravotní pojištění. Pronajímatel sice musí podávat daňové přiznání, ale vzhledem k tomu, že je možné z nájmu odečíst náklady, rezervy a odpisy, tak výsledná daň z tohoto příjmu je zanedbatelná. Není proto žádný důvod tento příjem tajit.

Další odpovědi
IK

Jsem laik, ale soudím že pronajímání není živnost, takže nepotřebuješ mít živnostenský list, ovšem je to příjem a ten se na stejném formuláři daňě z příjmu uvádí. Každopádně si můžeš podat žádost o příspěvek na bydlení, protože pokud nemáš nějak vysoký příjem tak nájem máš dost vysoký. Možná se pak bude jinak tvářit až mu budeš dávat úřední formulář k potvrzení o výši nájmu. Někdy stačí málo.

Drap

Jedině podat podnět na finanční úřad. Tyto informace nelze běžně zjistit. Kolik kdo platí daní je důvěrné.
Doplňuji:
Pokud to neni jako hlavní příjem tak neni třeba ŽL

Mapel

Opravdu není potřeba živnostenský list, ale zákon v § 34 odst. 5 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků říká, že někteří nájemci jsou povinni hlásit FÚ jaký nájem platí. Je to povinnost právnických a fyzických osob se živnostenským listem, kteří mají pronajaty prostory. Když si zažádáte o příspěvek na byt, jste povinen tyto své výdaje také uvádět.

Pokud však nájem činí méně než 40 000 Kč za celý rok nemusí pronajímatel odvádět daň. Hovoří se o nájmu a nikoliv o zisku. Ten může být nulový, ale pokud celkový nájem přesáhne 40.000,– musí být podáno daňové přiznání.

anonym

Opět další uživatel, co sem hned po registraci práskne otázku, aniž by se podíval už na obsáhlé odpovědi na totéž téma.
Sice se ti tu někteří snaží vyhovět, ale podle dikce otázky tady ani tak nejde o nějaké daně, jako spíše častý problém s dlouhodobým porušováním povinností pronajimatele.
Tvá nespokojenost se ubírá špatným směrem. 1) Především každé zvýšení nájmu je podmíněno dodatkem k nájemní smlouvě, kterou přece nájemce podepisuje. Má-li výhrady, má právo to odmítnout a je pak na pronajímateli, aby soudně prokázal, že nájemné je tzv. v místě obvyklé a v souladu s aktualizovanou cenovou mapou.

  1. Už dávno jste se měli ozvat, že část nájmu není reinvestována do údržby, případně modernizace či nákladnějších oprav. Pronajímatel je ze zákona povinen udržovat byt a společné prostory v řádně uživatelném stavu. Přece jste podepisovali při nastěhování předávací protokol, kde musí být uvedeny veškeré náležitosti podmiňující plnou obyvatelnost. S výjimkou drobných oprav, je vše ostatní na vlastníkovi. Takže nejprve napiš písemné podání pověřené správní firmě (či přímo vlastníkovi) a případně máš dokonce nárok na slevu nájemného, pokud jsou v bytě či domě jakékoliv závady.

Ostatní odkazy, viz ve zdroji níže:
P.S. A příště si laskavě přečti pravidla webu, když se někde zaregistruješ.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­17&q=pron%C3%A1jem+by­tu&sa=Vyhledat

hanny 2

Jak píše Drap – jedině ho "prásknout"na finančáku!