Avatar uživatele
dust8

Porazili jste někdy v dámě či v šachách umělou inteligenci?

hra proti počítači

https://pixaba­y.com/cs/photos/skl%C3%A­1d%C3%A1n%C3%AD-opice-fotomont%C3%A1%C5%BE-3827454/

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? hapiky, DoTazatel před 1582 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
DoTazatel

Ano, protože..

Jako jestli myslíš v normální onlinovce anebo i v aplikaci v mobilu/tabletu, tak ano, není to až tak těžké (a to ani když si vybeš těžkou úroveň). Připadá mí, že počítač dělá (záměrně) neustále tytéž chyby… něco jako i v piškvorkách – záleží to na levlu, ale připadá mi, že to má ten program nastavené tak, aby si těch mých konkrétních tahů nevšiml… I jeho postup bývá vždy stejný nebo velmi podobný, když si vyberu stejnou úroveň (začíná stejně, dělá stejné/podobné manévry, dělá tytéž chyby a přehlíží někdy tytéž moje chyby atd..).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Ano, protože..

Ano ale jen diky tomu ze AI se ve hrách zaměřuje na hratelnost a tedy záměrně dělá chyby a je záměně nastavena tak aby lidský hráč měl vůbec nějakou šanci zvítězit. Dobře trénovaná AI zaměřena skutečně jen na vlastní vítězství a nikoliv hratelnost by vám šanci nedala prakticky žádnou.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zbyndo

Ano, protože..

som si nastavil tu najnižšiu úroveň (začiatočník)

Upravil/a: zbyndo

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Ne, protože..

…šachy nehraju, protože to je nebezpečná hra. Jak jsem nad deskou usínal, málem jsem si pinďourem vypíchl oko!
Jinak skvělý obrázek!

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Ano, protože..

Když ti počítač v začátku skočí na nějaký špek, můžeš klidně dohrát partii stylem nucených výměn. Někdy ale ani to nestačí a uhraje buď remízu nebo i vyhraje.

Upravil/a: hapiky

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Jiná odpověď

  1. Žádnou umělou inteligenci tady zatím pokud vím nemáme
  2. Algoritmus lze porazit zpravidla proto, že je tak nastaven.
  3. I algoritmus, který nemá uměle omezenou úroveň lze porazit, protože pro mnoho her není reálné aby počítač v reálném čase a s jemu dostupnými prostředky prověřil všechny možné tahy až do reálného konce. Přesto dobře napsaný algoritmus v současné době je možné člověkem porazit jen stěží.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Ano, protože..

například v dámě je možnost porazit AI velmi jednoduchá. Jak už byl zmíněno, hodně záleží na zvolené obtížnosti hry a způsobu, jakým AI řeší vznikllou situaci na hracím poli.
Pamatuji si jednu velmi starou šachovou hru na Sinclair ZX Spectrum (pro ty kdo nevědí, starý 8bitový počítač). První hru mě AI téměř vždy nechala vyhrát (podotýkám, že šachy téměř nehraju). Další hry už byly o dost obtížnější, protože se program „učil“ ze strategie soupeře.

Upravil/a: Roman71

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mzm

Jiná odpověď

Možná by bylo dobré zjistit, jestli u her jde o algoritmus nebo umělou inteligenci, tedy něco, co „se učí“. Nemusí to být stejné.

Upravil/a: mzm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Gus_Fring

Ano, protože..

Ve hrách se dá měnit obtížnost soupeře.
Navíc šachy hrají snad každý den, ať s fyzicky přítomným soupeřem či fyzicky nepřítomným. Dámu jsem hrál s tátou jako mladší, ale ten je do šachů blázen jako já.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Reezo

Ne, protože..

Koukám, že jen jedna odpověď byla pravdivá. Nikdo z odpovídajících nikdy nehráli s umělou inteligencí a já osobně také ne. To s čím jsme hráli, byl pouhopouhý program, který se rozhodoval na základě zvolené obtížnosti a na základě kódu a není schopný se nic naučit, pokud mu to programátor nenapíše.
To s čím se setkáváte ve hrách nemá s umělou inteligencí co dělat.

Umělá inteligence AlphaZero se třeba naučila sama hrát šachy a porazila nejlepšího šachystu na světě. Představte si mít ve hrách umělou inteligenci, která by se učila na základě toho jak hrajete.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jsemjá

Ano, protože..

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby