Maggie.b

Poraďte středověké platidlo a kolik se rovná jedna dnešníš Kč?

Kolik je středověké platidlo Kč? A jak se to platidlo nazívá?

Nejlepší odpověď
quentos

těch je mraky. Tak třeba jeden tolar byl zhruba 90 dnešních Kč. Více zde:

http://www.jar­kuty.cz/mirya­vahy.htm
Doplňuji:
podle odkazu se začal razit r. 1519, tak proč by nebyl středověké platidlo?

Další odpovědi
michael69

Tolar není středověké platidlo!!.Nej­známější středověké mince jsou denáry,dukáty a starý známý pražský groš.Jinak Přemysl Otakar I dal v první polovině 13.stol místo denárů razit tzv.brakteáty (z lat. bractea-tenký plíšek)Byly ražené jen z jedné strany.Lidé jim tehdy říkaly „plecháče“,protože byly z tenkého plechu.Byly občas měděné či zlaté,ale hlavně stříbrné,protože Čechy byly tehdy doslova stříbrnou velmocí (Kutná Hora).Brakteáty zrušil Václav II v roce 1300 a zavedl stabilnější měnu a to slavný pražský groš.Při návštěve chrámu sv.Barbory v Kutné Hoře vám ho prodají v krámku ,vyražený do hliníku.Jinak přepočítávat hodnotu středověkých peněz na dnešní platidla je problematické.Věci které si dnes koupíme tehdy neexistovaly a ty které by byly shodné,např.stádo krav,mají dnes hodnotu už trochu někde jinde.Také řemesla,která tehdy byla běžná ,jsou dnes spíše raritou,nebo se provádí mnohem snadněji a s větším výkonem apod.Ještě dodám,že se razily i půlgroše,ha­léře,floreny(Jan Lucemburský).Pro představu jednotek hodnot středověkých mincí je nutné porovnat,jakou a kolik práce bylo nutné tehdy odpracovat za třeba jeden groš.Pak by to šlo jakž takž přepočítat na dnešní koruny či eura.Pro představu je tento odkaz.Středověku se sice už moc netýká,ale nějakou představu Vám to dá.Sledujte také letopočty na levé straně.http://www­.genebaze.cz/dv/cm/Ce­nik_Ivo