Pomelo74

Poraďte mi..

Já vím,že se vždycky vztekáte,když chce někdo poradit s domácím úkolem,ale teď vás o to žádám i já.
Jak by jste vypočítali příklad : Spotřeba automobilu je 7 litrů benzínu na 100 km .V městském provozu je spotřeba ještě o 20% vyšší.Kolik litrů benzínu bude třeba na 20 km ujetých ve městě?
A aby jste neříkali,že jsem se to ani nesnažila vypočítat,napíšu vám postup,jak bych to vypočítala já.Ovšem jaksi mi to nevychází,nevím,kde je chyba.
Takže :

  1. vypočítala bych si kolik je 1 litr na 1 km
  2. nějak bych vypočítala kolik je těch 20%
  3. a pak bych asi dala krát 20 ne??

Nevím si rady… poraďte prosím
Doplňuji:
za pár vteřin…to jo :)
Já nad tím jediným příkladem sedím necelou půl hodinu.
Dobře výsledek…
Nejdřív jsem si spočítala,že 100:7=14(zaokrou­hleno)= 1 litr vystačí na 14 km.
Teď.. nejak jsem došla na to,že těch 20% je 13,6 l (na 100 km)
a 13,6 krát 20 je 272 … ??????????? :D

Nejlepší odpověď
mosoj

Netřeba tak složitě.
základní spotřeba 7/100km
zvýšená o 20% 8,4/100 km ( (7/100)x20)+7
20km je 1/5 ze 100 km
8,4/5 = 1,68 l na 20 km

Další odpovědi
tom004

Určitě se nikdo „nevzteká“,ale když píšeš,že Ti to nevychází,tak alespoň napiš nějaký výsledek.Možná postačí,když se nad tím zamyslíš a spočítáš to během pár vteřin z hlavy.

Nezoufej.Mosoj už to za tebe spočítal.

bolak

Je to tak jak říká mosoj, když ti to nejde do hlavy, použij starou dobrou trojčlenku.

7 litrů na 100km ..... 100%
? litrů na 100km ..... 120% (o dvacet procent vyšší spotřeba)

7/x=100/120
x=(7*120)/100
x=8,4

Ve městě auto spotřebuje na 100km 8,4 litrů benzínu.
Zbývá už jen spočítat spotřebu na 20km (což je 1/5 ze 100)

8,4 litrů ..... 100km
? litrů ..... 20km

8,4/y=100/20
y=(8,4*20)/100
y= 1,68

Ve městě je spotřeba na 20km jízdy 1,68 litrů benzínu.

Hlavně je potřeba si uvědomit co vlastně hledáš. Počítat kolik ujedeš km na jeden litr je naprostá zbytečnost.