Válek Petr

Poradíte s výběrem meteostanice?

Měla by obsahovat ukazatel a sílu větru, popř. s připojením na PC. Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Běžné domácí meteostanice v interiéru měřit vítr nemůžou, ale existují poloprofesionální venkovní a displejem v interiéru, např. https://www.al­za.cz/conrad-professional-usb-d508338.htm

cynique

Ono to je hlavně otázka rozpočtu a požadavků.

Jestli peníze nejsou problém, tak jednoznačně Davis Instruments – výhody: přesnost, modularita, vlastní IP připojení. Také Vantage Vue je zajímavá. Jestli potřebujete ještě něco přesnějšího, tak Vaisala WXT530 a pod. Ale to jsme na ceně kolem $2000.

A pak je poloprofesionální segment – to jsou všechny běžné stanice. Je dobré uvážit s jakým softwarem bude stanice provozována (tedy jestli OEM anebo např. Weather Display a pod.). Těžko se dodatečně importují data. Také zvažte, jestli budete data posílat online někam (Wunderground a pod.) – v takovém případě by stanice měla mít vlastní IP a serverový modul, nezávislý na PC. Jestli budete chtít jenom data stáhnout do PC – i v takovém případě je potřebné mít co největší interní paměť stanice.

Projděte si forum amatérské meteorologie, snad to forum není zcela mrtvé.
http://forum.a­materskameteo­rologie.cz/

Sám mám dvě stanice – 12 let mi běží LaCrosse WS2300 – má malou paměť, provozuji na Weather Display, což je výdorný soft. Kvůli této stanici držím, jeden starý xpéčkový PC – jenom na data. Mám 2 roky také Ambient Waether WS-1400-IP, která posílá data online na Wunderground. Problém je pokud nemáte iPhone/iOS – tehdy u ní nezjistíte indoor data – což ne každý potřebuje. Ambient je přesnější a řekl bych, že lepším řešením – má vlastní IP adresu. Pro odesílání online dat bez zapnutí PC je to nutnost (anebo použít WeatherBridge a pod.)

Jestli jste fanda do meteorologie, tak zvažte přímý nákup u USA (napr. přes shipito). Lepší stanice jsou tam výrazně levnější.

Jestli to má být jenom pro základní informaci, tak bych asi bral WH1080, WH1090 a pod. Ono to v podstatě úplně postačuje, jestli nelítáte paragliding… ☺

Zdroj: http://www.ha­dex.cz/_10mete­ostanice-meteostaniceteplo-a-vlhkomery-meteostanice/

cynique

Toto je zajímavá stanice – HP1000 – je to v podstatě AmbientWeather, a má navyše display (nepochybuji, že to dělá stejný číňan). Za tu cenu dobrý kauf.

http://www.ha­dex.cz/t107-meteostanice-se-vzdalenym-pristupem-hp1000/

cynique

Jenom doplním – nemá přímé připojení k PC. Tady se odesílají data na wunderground.com přes váš router, kde jsou archivovány v 5 minutovém intervalu. Lze je stáhnnout do excelu a pod. Podmínkou je trvalé pripojení k internetu.