zjentek

Poradíte s motorovým olejem?

Vím, jaký olej nalít do auťáku, je to 5W-40. Jenže v manuálu auťáku píší, že motor byl zkonstruován pro tento olej a k tomu konkrétní kategorie ACE A1/B1 nebo A3/B3. Ovšem na 4L balení oleje, který jsem zakoupil, je uveden pouze parametr API SM/CF. Nic o výše zmiňované kategorii na balení není! Není něco špatně? Rozumí zde někdo značení, které tady uvádím? Díky.

Nejlepší odpověď
Emefej

ACE A1/B1 – Standardní olej, normální intervaly výměny
ACE A3/B3 – Olej pro vysokou zátěž, možnost prodloužení intervalu výměny
API SM – Pro všechny současné motory. Oleje klasifikace SM obsahují aditiva pro kontrolu deposit, pro snížení oxidace oleje, snížení opotřebení a aditiva zlepšující vlastnosti oleje za nízkých teplot.
API CF – Pro off-road motory s nepřímým vstřikováním a motory používající palivo s hmotnostním objemem síry nad 0.5%. Může být použit místo CD olejů.

Zdroj: https://www.o­leje.cz/clanek/Vy­konnostni-tridy-automobilovych-motorovych-oleju

Další odpovědi
cochee

5W-40 je viskozitní třída oleje (tedy tekutost či lidově „řídkost“ oleje, správně viskozita, v různých teplotních podmínkách). ACEA a API jsou výkonnostní třídy oleje, přičemž ACEA (nikoliv ACE) je evropská norma a API norma americká, jsou postaveny na trochu jiných základech. (Pro úplnost, velké automobilové koncerny používají často svou vlastní výkonnostní stupnici – například VW, BMW, Daimler.) Viskozitní a výkonnostní ukazatel spolu nijak nesouvisejí. Mohou existovat oleje stejné viskozitní třídy jak ve výkonných, tak i v méně výkonných třídách. Emefejův link na Zdroj to popisuje celkem vyčerpávajícím způsobem.

Pozn: To, že na tom konkrétním oleji není uvedena výkonnostní třída podle normy ACEA, neznamená, že nějakou třídu ACEA normy nesplňuje – pouze výrobce tento olej nenechal podle ACEA otestovat. Nejspíše se dá ACEA výkonnost odhadnout, porovnáním s jinými oleji, které jsou testovány podle obou norem a mají shodnou normu podle API s tímto olejem.