Dlostev

Poradíte psa do bytu?

Chtěl bych se zeptat jakého by jste zvolili psa (rasa) do bytu. Měl by to být pěkný pes a ne příliš velký. Děkuji za rady a zkušenosti
Doplňuji:
ad Damina: o jorkšírovi jsem přemýšlel a pořád ho mám na seznamu. Do bytu je to určitě ta nejlepší volba a možná se pro něj nakonec rozhodnu. Jinak neměla by jsi nějaké fotky?

ad Bohemica: Máš pravdu. Blbě jsem se vyjádřil, takže rád bych nějakého psa, který by byl velikostně asi jako jezevčík, čímž se rovnou zeptám: Bylo by dobré jezevčíka do bytu? Speciálně nemám vybrané aktivity. Byl by to jen takový domácí mazlíček, se kterým by se denně chodívalo na procházky (aby neměl problém ujít i nějakých 10 kilometrů). Měl by zvládat základní povely jako přivolání, sedni/lehni, pac, zůstaň atd. Částku za štěně mám zatím asi do 4000,–. Levnější jen uvítám.

Ad qwendeline: O Kokršpanělovi tu v jednom bytě vím také a zdá se mi jako pěkný, milý psík. Nezdá se, že by měl v bytě problém

Ad manon: Bígla mi už kamarád nabízel, ale vzhledově se mi moc nelíbí :/

Ad Wang: Chápu, že máš rád větší psy. Také se mi líbí velcí, ale rozhodně nechápu tvůj postoj proti menším rasám. Máš také nějaké problémy proti vysokému a nízkému člověku? Nemůžeš urážet malé psy tím, že jsou chlupatá a bojí se pantoflí… Vše záleží na tom, jak si daného psa vycvičíš.

Nejlepší odpověď
anonym

Takových plemen jsou desítky.Z pohledu estetického-co je pro tebe „pěkný“ pes ,to může být pro někoho obludka.Rozdíly v exteriéru jednotlivých plemen jsou veliké.Někomu jsou sympatičtí buldoci,jinému pudl. Urči si základní kritéria,jako je max.kohoutková výška,typ srsti,temperament a případně druh aktivity které se chceš se psem věnovat a kolik času denně mu hodláš „obětovat“. Potom se zkus zeptat znovu,nějaké vhodné plemeno doporučíme .Také není nepodstatná otázka finanční částky,kterou hodláš investovat do pořízení štěněte a v následujících letech.
Doplňuji:
ad Wang,evidentně se neorientuješ v dané problematice a tvoje odpověď je slušně řečeno -mimo.Jiný názor beru,ale musí být něčím podložen . Nejlépe znalostmi nebo zkušenostmi .

Další odpovědi
Damiana

Mám jorkšíra. Není pěkný (je nádherný!:-), je malý (ale o to větší osobnost). Už skoro patnáct let naprostá spokojenost s výběrem tohoto rodinného „partnera“. 🙂
Doplňuji:
ad Wang: Proč urážíš malé psy? Ty vlastnosti, které jsi popsal se týkají spíš zakomplexovaných lidí… Každý pejsek je osobnost, tazatel se zrovna ptal jakého menšího psa do bytu. Evidentně chce společníka a ty zjevně neznáš úžasnou a zábavnou povahu malých plemen, které bych rozhodně nazvala Psy s velkým P.
Je to jako s lidmi. Myslíš, že zábavní a pořádní lidé jsou jenom dlouháni z titulních stránek? Měli jsme psy z útulku – různé rasy, různé velikosti (skvělí), máme na zahradě super směs vlčáka, hlídač. Přála bych ti ale někdy zažít tu legraci, inteligenci a „porozumění“ od chlupatého prcka s nebojácnou duší a velkým srdcem…

manon

Bígl je takový hezký a poměrně skladný :) Už jsem ho v bytě viděla.

savyla

Já mám doma Sisinku-půl jork půl čivava-užasně přítulné,chytré a vděčné zvíře.Je pravda že já si s ní povídám jako s člověkem.Je to takový můj zrzavý miláček který mě vyslechne,přitulí se a krásně se podívá.Pak ke mně v noci vleze a přitulí se.
Doplňuji:
Takhle hodného psa jste snad ještě neviděli.

anonym

Sice je tu už přes 500 odkazů na podobné dotazy, ale raději ti šoupnu šikovnou stránku od toma004, ze slovenské verze, kde se též dnes vyskytl další takový opakovaný dotaz:
http://www.od­povede.sk/otaz­ky/pes-v-byte-trpi
P.S. ad Wang, dámy mají pravdu, tazatel očekává konstruktivní a kvalifikovanou radu, nikoliv privátní averzi, jež pranic neodpovídá na předmět dotazu.
Toto je odborná rubrika, chceš-li diskutovat o vhodnosti apod., obrať se na nějaký kecací chat, určitě tam na podobné příspěvky natěšeně čekají.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=pes%20do%20by­tu

alenad

Tak já ti doporučuji yorka – už jen kvůli tomu , že je hodně oddaný , milý hlídač a hlavně nepouští chlupy , takže klidně i na sedačku .
Mám zkušenost i s boxerem – mimochodem – jsou to nejhodnější psi , miluje vaše děti víc , jako svou duši :) , ale ty chloupky z jeho srsti byly všude .A když se ten chloupek zapíchne do bosé nohy , tak auauaau dost to bolí .

Wang

Do bytu nepatří žádný větší pes. A ty malý rasy do bytu? To zase nemáte psa!!
Malý chlupatý, neurotický stvoření (často bez pudu sebezáchovy!) lekající se vaší nohy v chlupatých pantoflích? Nemají charakter a vznešenou duši PSA.
Kdo někdy měl normálního psa, pochopí, co tím chci říct.
Doplňuji:
To Bohemica, Damiana a případně další:
Neurážím malé psy. Němou tvář nelze urazit, ani psa – to se může stát jen jeho páníčkovi. Jak vidno, děje se to. Mohl jsem takovou reakci od vás čekat. Takový je můj názor, říkám ho ze své zkušenosti. Vy zase říkáte tu svou. Moji odpověď proto berte tak, jak je nebo nechte být. A své narážky na zakomplexované lidí si nechte, to s tímhle názorem nemá co do činění. Jen máte pocit, že to mou odpověď nějak zdiskredituje.

anonym

kup si něco, co neštěká na každý zazvonění, po čase to začne otravova a nedá se s tím nic dělat, takový špic to má přímo v povaze,zrovna jako ratlík, bígl je lovecký pes a chronický útěkář, buldoček je fajn, ale mívá často kožní problémy, měli jsme 2+1 a v něm rotvailra a flanderáka, a vešli se, je to kravina, pes z vycházky příjde domů a lehne,není pravda,že ničí byt, je jen potřeba ho všechno naučit, patří na jedno místo zrovna tak, jako by byl v kotci a když má dostatek vycházek, není žádný problém, ale nesmí se ve výchově ustupovat, patří na své místo a tam aky zůstane, žádné vylehávání na páníčkově posteli,sedačce atd, lovecké plemeno bych domů bepořizovala vůbec, je ho škoda, patří na venkov a do lesa a to se týká všech psů, ať jsou jak chtěj velký,malý, musí chodit na cvičák, protože je to baví a naučí se poslušnosti dřív,než byste ho to naučil vy, já bych to viděla na pudlika,nebo bišonka, pudl je velice inteligentní pejsek a taky patřej na cvičák, všichni psi patřej na cvičák, nerada vidím, že se jen válí doma a nic neumějí

qwendeline

Měli jsme voříška, podobného knírači, sousedi měli zase kokršpaněla.

emm.kate

Rozhodně ti doporučuji vestíka ! (west highland white terier)
Je to úžasné stvoření – hravé, přizpůsobivé -( kupodivu i k ostatním zvířatům, měli jsme ho společně s osmáky a klidně jsme je mohli volně pouštět), inteligentní – povely se snadno naučí, ale ten náš byl pěkně vypočítavý, a plnil je, jen když čuchal odměnu:) , aktivní i lenivé zároveň :)
Mám s nimi ty nejlepší zkušenosti, mají rádi, když se jim věnuješ, jsou aktivní i pořádní lenoši. a nemusíš ani tolik pečovat o srst, jak se často tvrdí (srst necháváme trimovat 1× za 3 měsíce za 200kč)
cenově byl za 4 500,– , teď máme štěně za 4000,– (bez papírů)

anonym

Také jsem pro jorkšíra. Sice psa nemáme, ale někdy ho hlídáme známé a je úplně v pohodě. Taky bych se možná mrknul po maltézákovi nebo i bišonek by šel.

NO NAME

Shiba Inu
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Shi­ba

pizlicka

jedine civavu.vuuubec nesmrdi.takovy mobilni pes.
Doplňuji:
jezevcik je norař.takze odpadkovy koš kdyz nejsi doma,nechat na zemi,tak az se vratis,te klepne.jorkšír ma chlupy,bígl pri venceni veci tebe.

bubukaa

Nekterou z ras střední výšky. pěkně vypadá i boxer nebo pitbull. Podle toho jaké na něj máš nároky. Cvičiště? Nebo by to měl být spíš živý polštář? Hodláš s ním chodit na dlouhé procházky nebo ho jen vyvenčíš dělej dělej a zpět? Na všem záleží…

led

ad Wang, chápem váš postoj, môžte mať veľké skúsenosti, ale nechápete, že aj zvieratá nie sú nemou tvárou, cítia a vedia to aj vyjadriť. Vedia byť nielen vďačné, priateľské, láskavé, ale aj nepriateľské, vrtošivé-náladové a urážlivé. Skúste ich trochu sledovať a pochopiť.

beer

Pro Wang
Já ti rozumím a máš v mnohém pravdu! Jenže zapomínáš, že pes je pro spoustu lidí společníkem, ne psem ve tvém slova smyslu. A právě v tom je ten rozdíl ))

Damiana

ad Dlostev: Moje nebo psa? 🙂

anonym

ad Damiana, hezká replika, ale vzhledem ke psí rubrice a nikoliv Přátelé, se jeví jen jako nemotorná formulace tazatele.
Tvá reakce mi evokuje prafrázi pointy z kultovního medicínského vtípku při zkoušce z anatomie, kdy studentka na dotaz z čeho sestává penis, odvětila: Je tvořen kostí obalenou měkkými tkáněmi.
Načež profesor suše pronesl: Z anatomie máte 5, ale vaše životní zkušenosti vám závidím.

Damiana

ad Dr.Axl: I kdyby chtěl tazatel fotky psovy, má smůlu – na všech dělám dekoraci…:-) Btw – Pes je přece nejlepší přítel člověka, tak bych ty rubriky tak neřešila…:-)))

Wang

To Dr.Axl:
Et tu, mi fili?
Uznávám. Byl jsem málo konstruktivní.

anonym

ad Dlostev-jezevčík může mít problémy s pohybem do schodů atd.zrpí častým vyhřeznutím meziobratlových plotének,ale podle bližších „souřadnic“,které udáváš bych vřele doporučovala Jack Russella.Jsou to teriéři vysoce inteligentní,ne­nároční na údržbu,zdraví a neúnavní.Sama mám tři-říkám jim trojhlavá saň-máma Šupita,táta Šibal a dcera Čipera.Prostě sporťák pes s váhou okolo5kg. Film Maska,reklama České spořitelny,Sez­nam…I ta cena by vyhovovala,ale projdi net.inzerci a vybírej dobře,jsou dnes v módě a tak se toho chytli množitelé.Kdyžtak písni,něco vymyslíme…

anonym

ad.Wang-aktivně chovám psy různých plemen téměř padesát let a v posledních více než dvaceti letech hlavně molossy.A to by ses divil,jak je takovému mastifovi dobře i v bytě.Většina mých odchovaných štěňat jsou bytoví psi z města.Pokud se páníčkové přizpůsobí,je spokojenost vzájemná.Malá plemena k těm mým velkým a obřím vždycky chovám také mrni-říkám jim „kabelky“ nebo-li cestovní.A to bys viděl,jak takový seběvědomý trpaslík se postaví rozvážnému mastifovi nebo mastinovi,ale vyřádí se dohromady krásně.Jen to nechce předsudky a zabedněnost.

Wang

Holky, já vám to neberu. Jasný? ;)

anonym

Chlapče my ti to ani nenutíme!

Wang

Dík.

Damiana

ad Wang: No víš, on se ten pejsek tady nějak nemůže sám bránit, víš? Od toho má asi svého pána… Hodnotit psa podle toho jak vypadá a jakého je vzrůstu a dělat z něho podpsa? Nedivím se, že se tě dotkla jistá „narážka“…

Wang

Mě se nedotklo nic z toho, co Damiano píšeš.
Jde o to, jak se pes chová a ne, jak vypadá.
Pes byl domestikován, aby pomáhal při lovu, bránil svého pána, hlídal tábor, dům ap. … tak jsem doufal, že to čitatel pochopí.
Psa, kterého (zbytečně a opakovaně) „musí“ na procházce (a i tady na fóru) bránit panička, není v tomhle pojetí pro mne „plnohodnotný pes“.
A už pohov. Neútočím, pejska jsi ubránila statečně. Hezký večer.

anonym

Tak jako lidé se už v dnešní době neživí lovem,sběrem a pastevectvím ap.tak i psi většinou ztratili původní pracovní náplň pro kterou byli šlechtěni.Jen zlomek psů je využíván pracovně ve svém oboru.Dnes jsou psi většinou společníky lidí a jejich vlohy jsou uplatňovány v různých náhradních činnostech a aktivitách jako např.sportovní kynologie,agi­lity,dog frisbee,dog dancing,canis­terapie a mnoho dalších.A plemena vypadají tak jak je lidé prošlechtili ke svým původním potřebám a takovou mají i povahu jednotlivá plemena.

Damiana

Pohov? Nejsme na vojně ne? Evidentně opravdu zkušenosti se psy nemáš… Kupříkladu takový Jorkšírský teriér byl speciálně vycvičen k lovu krys. Vzhledem k jeho „velikosti“ – ideální bojovník! Není to žádná bábovka, na kterou zadupeš a lekne se tě. Tvou poznámku jsem nepochopila. To chceš, aby ti ten pes napsal sám nebo co? Možná by se bránil, kdybych ho nechala, aby tě rafnul.

Wang

(Pochop, že: sedni! nebo lehni! nebo místo! jsem ti napsat nechtěl).
Evidentně nějakou zkušenost se psy mám.
Ale už bych to rád nechal, pokud souhlasíš, Dr. má pravdu (vy taky) prezentuju svůj postoj, nenabízím radu. A tohle není chat.

Damiana

Ne to není chat. Tohle je ale diskuze. A snad slušná. Nejsem zvyklá ani na Pohov ani vzdáleně a zvykat si nebudu. Tvé invektivy jsou dost neomalené.

Wang

Uber prosím na emocích a neber prosím vše tak osobně. Omlouvám se ti za ten pohov, to určitě zaznít nemělo.
(Chtěl jsem původně napsat něco v podobným duchu jako později napsala SMV).
Kdybych věděl, kam až se dostaneme, obejdu tuhle otázku velkým obloukem.

pizlicka

zanícené panicky brani sve psi mazlicky,koukam:-)))ja neshledala na odpovedi wang nic urazliveho,na male rasy psu.velci psi jsou vazne pokornejsi a pusobi skromnym dojmem.maly jsou hodni,ale mazane potvurky.jednoho prcka mam doma,tak vim,jak si dovoluji na velke a ti velci si to nechaji libit.pro me jsou velke rasy povahove prijatelnejsi svou pokorou a dobrackou povahou.

Damiana

To beru. 🙂