simonka

Poradíte ohledně příspěvků pro samostatně žíjící dceru v bytě, příjmy nemá, jen alimenty.

Dcera studuje na VOŠ, je jí 21 let, bydleli jsme v bytě, já se přestěhovala k příteli a dcera tam zůstala. Byt je psaný na mne. Z bydliště dojíždí cca 18 km denně do školy, dostává dětské přídavky, já jsem v inv. důchodu, má dcera nárok i na jiné příspěvky??

Nejlepší odpověď
kropitko

  1. má nárok na výživné od vás i od svého otce
  2. může uplatnit nárok na příspěvek na bydlení, ale do toho se započítávají všechny osoby, které jsou tam trvale hlášené
  3. dále se může na úřadu optat, zda by neměla nárok na příspěvek na živobytí
  4. může se také pokusit požádat o příspěvek na dopravu

Další odpovědi
anonym

Opět přehlížíte závaznou rubriku, kde vágní dojmy nemají co dělat. Všechny např. ignorujete fakt, že příspěvek na bydlení náleží výhradně nájemci, je podmíněn nájemní smlouvou a trvalým přihlášením v místě samosprávy (dnes ÚP) poskytující sociální příspěvky.
Zletilý student pobírá rodinný příspěvek na vlastní účet, do 18 let – rodiče + sleva na daních za vyživovanou osobu.
Je-li zmínka, že byt je psaný na matku, ve smyslu osobního vlastnictví, pak majitelka pochopitelně neplatí žádné nájemné.

terry

Záleží na více okolnostech.
Může mít třeba příspěvek na bydlení.
Ovlivňuje to ale více faktorů. Třeba, jak je byt velký apod.
A…znám několik mladých, kteří studují VŠ a mají vlastní příjem. Jde jen o to, jaký je zdroj těch příjmů a jak je to časově náročné.

pusinka50

Jak již bylo řečeno. Pokud dcera studuje a nemá vlastní příjmy třeba brigádnickou prací, jste povinna vy i její otec jí na obživu přispívat. Jste v bytě trvale hlášená, tím pádem se sčítají vaše příjmy. Jestliže vy máte pouze ID a vaše dcera žádný přiznaný příjem, dojděte si na sociálku, nebo použijte nějakou e-kalkulačku na internetu, aby vám zpočítali životní a existenční minimum a koeficientem se pak vypočítá, zda máte nárok na nějaké příspěvky, na bydlení, na dopravu atd. Podáním žádostí na sociálce nic neztratíte, můžete jen získat. vy potřebujete Rozhodnutí o přiznání ID s kulatým černým razítkem a dcera potřebuje ssebou Potvrzení o studiu + občanky, toť vše.

kuba007

ne