race02

Poradíte mi z výpočtem transformačního poměru?

Primární cívka má 1100 závitů a je připojena na spotřebitelskou síť 230 V. Kolik závitů má sekundární cívka, je-li v sekundárním obvodu napětí 6 V? Vypočítej transformační po­měr.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Dáš si do rovnosti poměry U1/U2 = z1/z2 a pak vyjádření neznámé ze vzorce

Další odpovědi
mosoj

Od Michala je to správně ale je to teorie. Protože není
účinnost trafa 100% zvyšuje se počet vypočtených závitů sekundárního vinutí o cca 10 %.

akvidzerp: Co ti v tom brání. Stačí si něco přečíst.

Hlada

Jestli je to teoretický úkol do školy, tak 29 závitů.
Prakticky by to odpovídalo trafu na jádru EI75, 60W, sek. 6V/9A, účinnost 83%, takže by nebylo od věci tam namotat nějakých 33–35 závitů.

akvidzerp

tomu bych chtěl opravdu rozumnět:)