semuraj

Poradíte mi prosím vás se slovní úlohou z fyziky?

Vozidlo o hmotnosti 1500 kg zastaví z rychlosti 100 km/h za 5 sekund. Vypočítej energii, která se při brždění spotřebuje, a výkon brzd.

Nejlepší odpověď
orwell

Má-li se vozidlo pohybující se rychlostí v zastavit, musí se jeho kinetická energie (polovina ze součinu hmotnosti a kvadrátu rychlosti) pomocí brzd zmařit (přeměnit v teplo). Výkon = tato energie (vlastně práce vykonaná při brzdění) / časem (tj. 5s).

semuraj

Jestli jsem to správně vypočítal má vyjít tedy 115093,5W ?

orwell

No, zhruba tak nějak. Já jsem došel k 115 740,7 W. Záleží jak zaokrouhluješ při výpočtu. Zejména při vyjádření rychlosti v m/s.
Vezmu-li v = 27,8m/s, pak W = 579 630 J, a P = 115 926 W. Jinak ještě pro doplnění lze spočítat zpoždění a = 5,56 m/s2, brzdnou sílu F = 8 333,3 N a brzdnou dráhu s = 69,4 m.

semuraj

Díky moc !