Questman

Poradíte mi prosím s výpočtem příkladu na kinematiku?

Zadání je: Kolotoč koná 600 otáček za minutu, určete jeho úhlovou rychlost a rychlost chlapce na sedačce, která opisue kružnici o poloměru 5 metrů.

Výsledek a) je 1,6 s-1 b) 7,9 m*s-1
Napsali byste mi prosím výpočty? Potřebuji se to naučit a nikde jsem nenašel postupy při řešení :(

Nejlepší odpověď
anonym

Kolotoč se šestisty otáčkami za minutu je slušná centrifuga… 😁
Nicméně – k vyřešení příkladu se stačí zamyslet, učit se není třeba.

  1. jednotka úhlové rychlosti je rad/s (radián za sekundu) – takže potřebuješ zjistit, kolik radiánů má ´kružnice´ a pak to vydělit počtem sekund (rozměr výsledku „a)“ je špatně)…
  2. obdobně jednoduché – jakou dráhu urazí bod ve vzdálenosti 5 m od středu otáčení za jednu otáčku? a kolik to bude za 600 otáček? a kolik má minuta sekund?

Doplňuji:
Jo – mimochodem – číselně nesedí ani jeden z výsledků vůči zadání, takže si jedno nebo druhé oprav.