ivzez

Poradíte mi prosím s napájením rychlovarné konvice?

Asi se zeptám „nešikovně“, protože neznám přesné výrazy:

Koupila jsem novou rychlovarnou konvici, která je o trochu větší než původní.
Od té původní tu ještě mám „plotýnku“, kterou bych používala radši než novou,
protože je menší. Myslíte, že je mohu zkusit prohodit?

_________

Doplňuji:

Tak vyřešeno. Našla jsem návod od staré konvice, která měla příkon 850 W,
nová konvice má příkon 2400 W. Takže to ani nebudu zkoušet.

Děkuju, Keplere. (–:

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejsem si jist, jestli otázce rozumím dobře. Dúležitý je údaj na štítku konvice – příkon ve wattech a taky jaké jističe máte. Já mám např. konvici 1,5 l s příkonem 2000 W a není žádný problém. I když jsem měl zapnuté i další takové žrouty současně, jistič jsem nikdy nevyhodil. Nezbývá, než vyzkoušet, nic nehrozí.

Další odpovědi
hapiky

Letitý rez, el. spojování svorek, rozměry „plotýnky“ to jsou ale jen malé věci, které by vás měli odradit. Bezpečnost především. Při možném požáru má homologace el spotřebičů rozhodující vliv na proplacení pojistného.

led

Nerobte to, používajte len časti, ktoré k sebe patria od výroby. Takýmto finančným šetrením pri kombinácii spojení neoriginálnych zariadení môžte spôsobiť veľké škody.

V diskusii opisujem zjednodušený popis kontaktov rýchlovarnej kanvice.

Hlada

Rozhodující je typ středového konektoru, kterým se připojuje základna ke konvici. Ten není jednotný, každý výrobce řeší připojení trochu jinak. Jestli je stejný, není žádný důvod to nezkombinovat.

Edison

No… on taky věk toho kontaktu hraje roli… Za léta už to přecijen ztrácí kontakt, zejména připojováním a odpojováním.

Hlada

Věkem ani používáním se kontakt neztrácí. Spíš jde o to, jestli není vyhřátý. To nikdo neví. Chce to vyzkoušet. Jestli pasuje a po ohřátí dávky vody se výrazně nehřeje, není žádný důvod k obavám.

Jiří Bohumil

ivzez- ta původní neměla určitě příkon 850W. Rachlovarné konvice s tak malým příkonem se snad ani nevyrábí. Spíše jsi se přehlédla a šlo o 1850W. Což bývá u těchto konvic rovněž bežný příkon. A tak rozdíl 550 W/2,5A zatížení by nemusel být pro původní základnu a novou konvici problém. Ale chtělo by to odborné prohlédnutí a posouzení spolehlivým elektroodborníkem, který by rovněž posoudil provedení a stav původní základny.
A jestli jde o posazení do daného prostoru, kde nová „nepasuje“, tak co kdyby někdo zhotovil kotouč o průměru té původní základny, z vhodného materiálu (plast, texgumoid a pod.) o dostatečné výšce a tuto ze spodní strany pak třemi body nalepit (Mamutem) na novou základnu. To by pak nevyhovovalo?
Nemusela by se pak nijak podkládat a byla by dostatečně stabilní.
A pokud se použije mamut, ten původní plasty nenaruší a kdykoliv (třeba v případě reklamace) se dá to navýšení odstranit bez porušení.

Dochy

„rychlovarná konvice“ je zkrátka typ zboží. O té rychlosti (skutečné) to nic moc neříká. Před lety jsem měl skutečně 850W konvici. Menší, možná kolem litru. Překřtil jsem ji na pomalovarnou.
Ale plotýnky bych určitě neměnil.

Dochy

Už je mi jasný co je myšleno tou plotýnkou… Tak prosím tu zmínku o plotýnce pomyslně škrtnout 😉

Edison

Jak říkaj ostatní. Ono ač se to nemusí na první pohled zdát, můžou v tý menší být slabší ty kontakty a to by mohl být velký problém. Prostě v rámci snižování ceny lze očekávat úspory i na kontaktech na nejnutnější možnou míru.

ivzez

Děkuju.

ivzez

Za odpovědi samozřejmě děkuju všem,
ale „nakopla“ mne Keplerova zmínka o příkonu.

ivzez

Tady je trochu větší:
https://www.e­uronics.cz/ima­ge/product/800x800/41­5745.jpg

ivzez

Odkaz na obrázek (míním ten černý podstavec, na kterém stojí konvice):
https://cdn.ko­sik.cz/conten­t/product/jpg/de­tail/76004.jpg

ivzez

Letitou rez (mám dojem, že je ženského rodu)
tu nemám, netuším, co je „spojování svorek“ a
„plotýnkou“ míním ten podstavec, z něhož vede
napájecí šňůra, na který se konvice staví.

Zkoušela jsem najít obrázek, ale protože nevím
správný název, nepodařilo se mi zatím nic najít.

led

kontakty z „plotýnky“ sú tenké pružné pliešky, ktoré časom strácajú svoju pružnosť a pri použití inej nádoby dotyk kontaktov (kolíkov) z kanvice nemusí doliehať celou svojou plochou, čím pri vyššom zaťažení v mieste kontaktu môže dôjsť:
1 – nadmerné zahrievanie v oblasti dotyku
2 -nedostatočný (prerušovaný) kontakt
Nikdy, nenechávajte kanvicu, v čase jej nepoužívania, zbytočne na podstavci. Kontaktné pliešky sa trvalým tlakom kontaktných kolíkov deformujú (stláčajú) a strácajú svoju pružnosť (najčastejšia závada týchto rýchlovarných kanvíc.

ivzez

Led,
mně nejde o šetření ve smyslu, že bych opatřila jenom
samotnou konvici. Mám pro ni jenom jedno místo, pro které
je nový podstavec moc velký. Musím jej na dobu vaření
něčím podložit, aby byl nad tím místem, což mi nepřijde
právě bezpečné.

Z konvice ani z podstavce „nekoukají“ žádné kolíky.

Zkusím podstavec popsat:

Je to hladká lesklá plocha a uprostřed je jakýsi
„výčnělek“, na který se konvice nasadí.
Ten výčnělek je u obou podstavců stejně velký
a na pohled (zkoumala jsem jej ze všech stran)
vypadá úplně stejně.

Zkouším podstavec ještě najít, jestli se
mi to podaří, dám odkaz na obrázek.

led

Tie kontaktné pliešky sú práve na spodu toho výčnelku

ivzez

Led, děkuju.

Když jsem podruhé četla Keplerovu odpověď,
uvědomila jsem si, že tu ještě někde mám „papíry“ od staré konvice, tak jsem se podívala na její příkon… A je jasno. (–:

hapiky

Myslel jsem že se jedná o výměnu ohřívací plotýnky. Já bych nic ani tak nezaměňoval. V oné plotýnce jsou svorky(kontaktní), mohlo by dříve čí později dojít k jiskření.