Avatar uživatele
Registrovaný

Poradíte mi prosím jaká je kontinuita ( vztah minulosti do současnosti) když hovořím o Jiřím z Poděbrad?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Jiří z Poděbrad se zapsal do dějin ojedinělým projektem, který se srovnává s dnešní existencí OSN. V čem vidíte význam tohoto projektu? Nebyla to pouze z nouze ctnost, když byly české země obklíčeny nepřáteli? Nebyl tento mírový projekt v tehdejší rytířské době považován za zbabělost?
PČ: Byl to konkurenční projekt projektu papeže Pia II., který měl projekt velké evropské křižácké výpravy, která by vyhnala Turky z Evropy zpět do Malé Asie. Jiří z Poděbrad plánuje svůj mírový projekt pro Evropu a pro evropské panovníky s tím, že tito panovníci budou bojovat proti Turkům, ale mezi sebou války nepovedou. Dojede-li pak mezi nimi ke sporům, budou se řešit u evropského soudního dvora. Měl také existovat stálý parlament zástupců evropských států, který měl být společně financován podobně jako Evropská unie určitým procentem z daní příslušného státu. Takže tady určité podobnosti jsou. Na druhou stranu to bylo aktualizováno v nové době mnohokrát. Třeba mladý František Palacký tento projekt přirovnával k předchůdci Svaté aliance z doby po napoleonských válkách. Aktualizacím se tedy nejspíše nevyhneme.
---
V oblasti zahraničně-politická a diplomatick se tento král zapsal do dějin tím, že se snažil nabádat rozdělenou Evropu k míru a vzájemné toleranci. Druhá vrstva je vnitropolitická a státnická – spojovat ty, kteří jsou po desetiletí rozděleni, k tomu, aby začali myslet na to, že rozvoj a pokrok bez jednoty není možný.

Byl to jeden z největších státníků, kterého tato země měla.

Na rozdíl od Jana Husa a Jana Žižky není Jiří z Poděbrad tak široce zakotven v našem historickém povědomí. Jako bychom stále dávali přednost rebelům a bořitelům před budovateli, což je v případě posledního vskutku českého krále zvláště škoda. Neboť i Jiří z Poděbrad se, přinejmenším jako Masaryk, zasloužil o stát.

Další informace z odkazu

ww. ceskatelevize. cz/ct24/exkluzivne- na- ct24/osobnosti- na- ct24/10279- 550- let- od- korunovace- jiriho- z- podebrad/

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

V tématu je vhodné vyzdvihnout mírové snahy Jiřího z Poděbrad, které směřovaly k mnoha zemím tehdejší Evropy. V mnohém o několik století předběhly dobu.Tyto mírové snahy svědčí o kontinuitě evropského vývoje a existenci určitých integračních prvků i v dávné minulosti evropských zemích.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.