ivzez

Poradíte mi prosím co nejmenší textový editor …?

…, který dokáže otevřít soubory v kódování UTF-8 a uložit je v kódování Windows-1250?

Textové a HTML soubory nejradši upravuji v programu MetaPad, v kterém ale mám problémy s kódováním UTF-8. Mám to vyzkoušeno v programu PSPad, ale ten mi přijde zbytečně velký a těžkopádný.

Prozatím vyřešeno. Ne však ideálně, po čase se asi zeptám znovu.(–:

Nejlepší odpověď
aliendrone

Vida, já měl až doposud PSPad za hvězdu (perfektně se mi v něm editovaly HTM soubory, ale i jinak mi přijde fajný). No a proč jen kvůli kódování z UTF-8 do 1250 něco instalovat a nepoužijete notepad, který tak jako tak máte ve widlích? Ten pochopitelně ukládá defaultně ve 1250. (pokud ne [z nějakého důvodu je nastaven třeba UTF-8], zvolte možnost „uložit jako“ > a v „kódování“ zvolte možnost ANSI) Nebo notepad také z nějakého důvodu nevyhovuje?

ivzez

Aliendrone, microsoftí Notepad mi nevyhovuje,
proto používám ten Metapad.

anonym

Pokud vám nevyhovuje výchozí editor poznámek zkuste třeba Notepad++, velmi populární a dostupný pro širokou škálu platforem. Konverzi mezi kódovánímí zvládá hravě.

aliendrone

Tak jedině zkusit projít databázi serverů, jako je slunecnice.cz, stahuj.cz, instaluj.cz apod. a počíst si o zkušenostech uživatelů/hod­nocení. Jo a pozor na adware!

ivzez

Ten PSPad je dobrý, ale mám málo paměti, proto chci něco menšího.

Teď používám program, který jenom převádí z UTF-8 do Windows-1250. Má 4 MB a zabere jen 2 MB paměti. Stačí v něm soubor otevřít a uložit → doslova jen pár vteřin. PSPadu to trvá déle → musím „Uložit jako“ a vybrat kódování.

Chybí mu ale editační možnosti, které má MetaPad.

Njn…

led

aliendrone, neviem, či máte na mysli ten najjednoduchší z jednoduchých „notes“ (kódovanie ANSI, Unicode, Unicode big endian, UTF-8) s možnosťou uložiť ako *.txt, alebo ako prepisovaný s pôvodným názvom.
alebo ten vyšší, kde možno aj formátovať písmo a uložiť vo viacerých formátoch.

aliendrone

Myslím ten obyčejný (notepad.exe), kterému widle říkají „Poznámkový blok“.