ratava

Poradíte mi někdo s pojistnou smlouvou?

Můj bratr dneska podepsal životní pojištění. Po přečtení smlouvy se mi ale formuláře nezdají v pořádku, tak jestli tomu někdo rozumíte:
Pro svého 1 r. syna chtěl spořící účet do 18 let. Formulář na smlouvu je nadepsán jako „Životní pojištění“, což podle mých znalostí je zcela jiný finanční produkt (ale jistá si nejsem…). Kromě konečné částky chybí ve smlouvě i doba, na kterou je sjednána. V případě dětského spořícího účtu se domnívám, že se sjednává do doby, než je dítěti 18 let, není-li psáno jinak, v případě životního pojištění by měla být doba různá. Na smlouvě není uvedena ani jedna možnost, jen v souhrnu, který není brán jako smlouva, jsou rozepsány částky, podle celkové doby spoření. Takhle sjednaná smlouva mi přijde- vzhledem k chybějícím datům- neplatná a zcela jiná, než měl bratr původně na mysli.
Druhou smlouvu uzavřel na sebe. Dle jeho slov chtěl důchodové připojištění, stavební spoření a životní pojištění. Podle mě to jsou opět tři různé finanční produkty a na každý z nich měl dostat zvlášť smlouvu. Ale opět podepsal smlouvu nadepsanou „Životní pojištění“ s tím, že mu údajně bylo řečeno, že je to vše v jednom (nemohu potvrdit, přítomna jsem nebyla…). Smlouva je podepsána do dovršení 75 let . Co si pamatuji, učili nás ve škole, že životní pojištění se vzhledem měnícím úrokům sjednává většinou na kratší dobu a následně prodlužuje, právě kvůli možnému zlepšení úrokového zhodnocení. Ale už si to moc přesně nepamatuji, možná se pletu, ale i tak mi to přijde přehnané, pojistná doba v tomto případě činí zhruba 50 let… Data jsou tentokrát kompletně vyplněna, ale opět chybí ve smlouvě sjednaná konečná částka (uvedena pouze na souhrnu). Každopádně se to podle mě nedá brát (a asi ani nesmí) jako nějaká trojsmlouva, ale případně pouze jako životní pojištění. Na každý finanční produkt by měl mít smlouvu zvlášť, už jen pro to, že každý má mít zcela jiné podmínky vyplácení a jedná se zcela o odlišné produkty…
Podle mě si nechal bratr „vnutit“ něco jiného, než původně chtěl. Donutila jsem ho, ať si na nejbližší den sjedná novou schůzku, tak se chci zeptat- jsou takové smlouvy vůbec platné? A jsou moje domněnky správné?
 děkuji

Odpovědi
ARIS

Už reaguji asi pozdě, ale zdá se mi, že finanční poradce neodvedl svoji práci moc dobře. Měl přesně vysvětlit co a proč navrhuje. V dnešní době se orientovat v názvech a tom ostatním je složité. Já mám úrazové pojištění které je moc dobré (měl jsem úraz, nijak velký, a ani jsem nečekal, že od pojišťovny dostanu tolik peněz). Toto pojištění má nadpis smlouvy Životní pojištění a já vím, že na krytí životního rizika na této smlouvě platí dvě koruny měsíčně – což nepovažuji za životní pojištění (na to mám jinou smlouvu) Mám svého poradce kterému důvěřuju a ve všem se obracím jen na něj. Budete-li chtít, tak jeho stránky jsou: www.smsporadce­.ic.cz tam má na sebe kontakt. Jsem přesvědčen, že dokáže kvalitně poradit.

Conchus

Ne, máš moc dlouhou otázku. Kdo to má po tobě číst? Zajdi si za pojišťovákem.