panenka

poradit dceři s domácím úkolem

1-které šelmy mají zatažitelné drápy?
2-které šelmy sídlí v noře?
3-které zuby mají šelmy obzvlášt vyvinuté?
4-uvést příklad býložravce(volně žijícího)
5-uvést příklad lovné zvěře
6-uvést příklad hlodavce
7-Jak mohou živočichové přispívat k rozšiřování rostlin v přírodě?
8-kterou šelmu považují myslivci za škodnou?
9-který volně žijící pták má hrabavé nohy?
11-vysvětlit výraz :nekrmivý pták?
12-a je tu prosím otázka nakresli příklad potravinového řetězce(případně jenom zapiš )co tam prosím má napsat mockrát děkuji

Nejlepší odpověď
annas

  1. lasicovité a kočkovité (kromě géparda)
  2. liška, lasička
  3. Všechny šelmy mají ostré a dlouhé špičáky, jimiž usmrcují svou kořist. V horní čelisti poslední třenový zub a v dolní čelisti první stolička jsou přeměněny v takzvané trháky. Ty mají ostrou, noži podobnou korunku. Pomáhají kořist trhat a ukrajovat z ní svalovinu. Některé šelmy, a to šelmy všežravé (medvěd, jezevec) mají trháky méně vyvinuté. U ploutvonožců je tendence k sestejnění zubů, typická pro rybožravé savce.
  4. sloni, pandy, žirafy, gorily
  5. bažant, husa divoká, kachna divoká, daněk, jelen, srnec, zajíc
  6. veverka, hraboš, krysa, ondatra, nutrie
  7. Třeba pták – spadne mu semínko, býlořravci se pasou, obnovují tak růst trávy, hnojení výkaly, v trusu semena, likvidace mršin – čistí přírodu
  8. liška, kuna, prase divoké
  9. Tetřev hlušec
  10. pták, jež je po vylíhnutí schopen se sám krmit a sám si hledat potravu. většinou je již opeřený. Rodiče je jen vodí. Např. kurovití – kuřátka bažantů, koroptví a křepelek, kachňata, housata a mláďata labutí.
  11. Význam slova ‚Potravní řetězec‘

zjednodušené vyjádření potravních vztahů v ekosystému seřazením jednotlivých druhů tak, že předcházející druh je vždy zdrojem potravy pro druh následující. Rozeznáváme tři typy potravních řetězců:
Pastevně kořistnický – od rostlin ke konzumentům
Parazitický – od velkých organismů k malým
Dekompoziční – od mrtvé organické hmoty k mikroorganismům; např. kopretina → bělásek → vážka → skokan → užovka → čáp

Doplňuji:
Z netu

Další odpovědi
quentos

  1. kočkovité šelmy (kočka, tygr …)
  2. např. některé z kunovitých
  3. přední
  4. třeba srna
  5. jelen
  6. veverka
  7. většinou nevědomky – nějaké se jim např. omotá kolem nohy a oni s ní odletí do teplých krajin…
  8. např. jezevce
  9. netřeba mu v zimě sypat do krmítka, žicí se sám

Doplňuji:

  1. … živí, překlep

annas

Quentos neodpověděl na všechny otázky, jeho odpověď u č. 11 je chybná. Někdo mu zřejmě víc fandí než mně. Správné odpovědi se necení!!!