Jiří Bohumil

Poradí někdo proč přestala fungovat webkamera na notebooku?

Jde o integrovanou kameru v NB ASUS X550C. Doposud fungovala bez problémů. Nevím kdy k závadě došlo, ale včera mi, při spuštění Skype, proběhla aktualizace a mám dojem, že k výpadku kamerky došlo po této aktualizaci (ale nemusí to být pravda). Při spuštění Skype se vypíše hláška „Nelze zahájit video. Zkuste uzavřít některý z programů, který by webkameru mohl využívat“. Přitom ale žádný program, který by ji potřeboval, spuštěn není. Indikace provozu kamery nesvítí a stále se ukazuje uvedená hláška..
Zkoušel jsem pokusně také aktualizovat fotku ke svému profilu a při pokusu o vyfocení se opět vypsala výše uvedená hláška.
Takže zřejmě nejde o nastavení ve Skype, ale závada je někde v systému, případně v ovladači. Prosím o radu, jak funkci kamery možno vyzkoušet, případně kde hledat problém. OS používám Win. 8.1. Díky za reakce.
Doplňuji.
Existuje nějaký ovladač pro webkameru a kde jej najít? Zatím jsem jej nikde neobjevil.:-(

Odpovědi
gecco

Běžně bych odpověděl (ve zkratce):

  1. zkontrolovat, co je s ovladačem kamery v konfliktu
  2. aktualizovat ovladače – https://www.a­sus.com/cz/sup­port/Download/3/516/0/1­/FirU2xaA2aXBCvSg/30/
  3. reinstalovat notes

Nyní, po problémech se Skype i leckde jinde,
doporučím:

  1. odinstalovat Skype pomocí RevoUninstaller – https://www.a­sus.com/cz/sup­port/Download/3/516/0/1­/FirU2xaA2aXBCvSg/30/ ; pokud nepotřebudeš zálohovat dosavadní komunikaci, můžeš přímo (kontakty zálohuje Skype vrámci tvého účtu na cloudu)
  2. nainstalovat Skype – starší verzi – http://skype.cs­.downloadastro­.com/starší_ver­ze/

😉

Jiří Bohumil

Pro případ, že by měl někdo podobný problém uvádím jeho vyřešení v mém případě.
V aplikaci „Kamera“ webkamera fungovala. Ve Skype ale stále nefungovala. Ale při jednom spuštění Skype a pokusu zapnout kameru se mi objevila najednou hláška mého instalovaného antiviru ESET Smart Security : „Přístup ke kameře je zablokován“ a ještě další „plky“.
A tak jsem „vlítnul“ do nastavení zabezpečení v ESETu a zjistil jsem, že je přístup ke kameře, v odstavci „ochrana webkamery“, zablokován tady. Po zrušení této „ochrany???“ – blokování, pak už při spuštění Skype se webkamera opět spouští a i ve Skype už „maká“ jako dřív.
Proč k tomu přenastavení došlo nevím, s nastavováním antiviru jsem absolutně nic nedělal! Muselo se to nějakým záhadným způsobem přenastavit samo. Jo, holt jsou věci mezi nebem a zemí …:-(
Takže toto uvádím pro případ, že by měl někdo podobný problém.
Nebylo to tedy systémem, ale nastavením v antiviru!!!
Za reakce v odpovědích i diskuzi všem děkuji.

rodier

1. vec odinstaluj Skype a nainstaluj starsi verzi (pri dotazu na aktualizaci to odmitni) http://www.ol­dversion.com/win­dows/download/sky­pe-7-16-0-102

Pokud to nepomuze, asi se ti zaktualizovalo vice veci. Mrkni se do prava dolu na listu k hodinam, jestli tam treba nebezi nakej generickej software od kamery AMCCAP atd. Ten muze blokovat kameru pro pouziti.

Pokud nic z toho nepomuze, jdi do Ovladaci Panely, Spravce Zarizeni tam najdi kamerku v Image Devices (nevim ted jak je to cesky) a odinstaluj ji, pravym cudlikem. Potom restartni PC.

rodier

To co tu pise Gecco je naprostnej nesmysl. Takova ta univerzalni hantyrka linejch IT podpor ktery ti radsi rozjebou PC nez aby nasli skutecnej problem.

Jiří Bohumil

gecco- díky za radu, ale zatím nevím, kde je ovladač kamery umístěn a kde zjistit, co je s ním v konfliktu. V tom jsem ještě jaksi „mimo“.
Ale zjistil jsem, že při spuštění Start, kde je umístěna aplikace Kamera, když tuto spustím, kamera se zapne a snímá (můj) obraz. Přes obrazovku je ale hláška „Právě teď se nemůžeme dostat do složky Z fotoaparátu“, „Při přístupu do složky Z fotoaparátu se něco pokazilo“. Pak při kliknutí na vlastní ikonu fotoaparátu, na obrazovce, se ozve cvaknutí, ale napíše se hláška „Tato fotka se neuložila“, „Při ukládání této složky se něco pokazilo“. Totéž se provede při kliknutí na kameru, kde se objeví „Toto video se neuložilo“, „Při ukládání tohoto videa se něco pokazilo“.
Takže kamera se při spuštění aplikace Kamera spíná, ale záznam se neukládá, ale při spuštění Skype, nebo při pokusu o pořízení fotografie do avataru se však ani nezapne a dává stále hlášku, kterou jsem uvedl v původním dotazu.
S ovladači kamery jsem zatím nelaboroval, dle výše uvedeného se však domnívám, že tento je v pořádku, ale chyba je někde jinde.
Skype jsem odinstaloval a znovu nainstaloval poslední verzi, ale výsledek je stále stejný.

gecco

Aha, omlouvám se – musel bych to vidět (počítač do ruky)…

Ale je pravda, že tohle nebude ovladači.