pplisekk123

Poptavka na mateřskou

Chtěla bych se zeptat mám smlouvu do listopadu tohoto roku a chtěla bych mít miminko,pokud otěhotním např.v říjnu může me firma vyhodit?

Nejlepší odpověď
BEAES

V listopadu to určitě na Vás nebude vidět, nevidím důvod, proč by Vás vyhazovcali, buď smlouvu prodlouží a nebo ne. Pokud budete těhotná, tak to v práci budete řešit nejdříve v lednu, dříve je předčasné, je tu riziko potratu, tak proč o tom mluvit dříve a dělat si v práci problémy. Vyčkejte.

Další odpovědi
Jambalaya

Pokud máte smlouvu do listopadu, máte ji tedy na dobu určitou a pracovní poměr končí tímto datem, ať budete v jakémko-li stavu.

standa

NE, zaměstnavatel vás ´vyhodit´ nemůže, tedy pokud během října a listopadu nespácháte nějaký zásadní pracovní prohřešek, za který by vás mohl zaměstnavatel teoreticky propustit tzv. ´okamžitě´ (dle § 55).

No a protože těhotenství se mezi pracovní ´přestupky´ nepočítá 🙂 tak můžete být v klidu, protože až do 30.11.2010 máte jistotu pracovního poměru.

Pokud pak nastoupíte na rizikové těhotenství nejpozději do 31.5.2011 (tedy někdy v průběhu 7.měsíce těhotenství), pak budete mít nárok na nemocenské dávky a později i na PPM. Pokud tuto lhůtu nestihnete, pak budete mít nárok na rodičovský příspěvek ode dne porodu…