Avatar uživatele
raskenka

Kdo je dle novely zákona povinen zaplatit poplatek 800,– Kč za převod auta v rámci prodeje?

Chtěla bych se zeptat, kdo je dle novely zákona povinný zaplatit poplatek 800,– Kč za převod auta v rámci prodeje. Prodávající či kupující? A kde a v jakém zákoně je to ustanoveno? Popřípadě, zda to záleží jen na domluvě či smlouvě mezi stranami? Nepodařilo se mi to dohledat ani v zákoně o podmínkách provozu vozidel, ani v zákoně o správních poplatcích. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3109 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
odik

800 Kč je správní poplatek za převod vozidla (z prodávajícího na kupujícího) = platí ho ten, kdo si chce vozidlo přihlásit na sebe. Pokud chce poplatek zaplatit prodávající, tak jednoduše danou částku kupujícímu při prodeji dá, ale jinak to nemá s prodávajícím nic společného.

Upravil/a: odik

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Klaproth

Platí ten, kdo si vozidlo přihlašuje. Jak se obě strany dohodnou, je jejich věc.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
jmhad

Já mám opačný názor – podle nové vyhlášky se převod provádí v místě bydliště původního majitele, tedy v místě, kde je vozidlo dosud přihlášeno. Z toho logicky vyplývá, že všechny poplatky by měl platit původní majitel, protože on podává žádost. Nový majitel u převodu vůbec být nemusí, stačí podepsaná plná moc, kterou původní majitel k žádosti o přepis doloží. Jak se dohodnou mezi sebou už nikdo a nic neřeší. Že platí nový majitel až při přepisu na sebe bylo platné do 31.12.2014. Dnes je vše obráceně. Život je změna.

Upravil/a: jmhad

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

zákon nestanovuje, KTO poplatok zaplatí.
je to vec dohody.

ale:
de iure je poplatok vedený na meno nového majiteľa vozidla.

😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

V zákoně není napsáno, kdo musí uhradit správní poplatek. Vetšinou platí poplatek kupec. Žádost podávají společnou, nikoliv prodejce.
Tento týden jsem platil evidenčku, převod zaplatil prodejce.

Upravil/a: cukrar

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mojitek

Pravdu má Odík. Neplatí se za odhlášení,ale za přihlášení.A vzhle­dem k tomu,že přihlašovat bude kupce,tak platí kupec. Přihlášeni prodávajícího nemusí vůbec zajímat

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kamilovo

O dané problematice jsem si četl na https://kralmo­toru.cz/media/po­platek-za-prevod-automobilu a pokud se to tam píše správně, tak to platí určitě ten kdo si auto koupil. U přepisu totiž bývalý majitel mnohdy ani není, takže by to vlastně ani nedávalo smysl, nemyslíte?

před 1550 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

jmhad: Ano, změna se provádí v místě prodávajícího, ale to vůbec neznamená, že to bude prodávající vyřizovat = můžou přijít oba nebo dá plnou moc kterýkoliv z nich.
800 Kč je poplatek za převod na nového majitele = nový majitel chce mít auto na sebe = platí nový majitel … stejně jako ekologickou daň … na tom se nic nemění ani rokem 2015 … to jak si to mezi sebou vyřídí je pak už na nich

před 3108 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
odik

= díky změně není nutné vozidlo zvlášť odhlašovat u prodávajícího a přihlašovat u kupujícího = vyřídí se to najednou … ale na poplatky to nemá žádný vliv …

před 3108 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek