raskenka

Kdo je dle novely zákona povinen zaplatit poplatek 800,– Kč za převod auta v rámci prodeje?

Chtěla bych se zeptat, kdo je dle novely zákona povinný zaplatit poplatek 800,– Kč za převod auta v rámci prodeje. Prodávající či kupující? A kde a v jakém zákoně je to ustanoveno? Popřípadě, zda to záleží jen na domluvě či smlouvě mezi stranami? Nepodařilo se mi to dohledat ani v zákoně o podmínkách provozu vozidel, ani v zákoně o správních poplatcích. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
odik

800 Kč je správní poplatek za převod vozidla (z prodávajícího na kupujícího) = platí ho ten, kdo si chce vozidlo přihlásit na sebe. Pokud chce poplatek zaplatit prodávající, tak jednoduše danou částku kupujícímu při prodeji dá, ale jinak to nemá s prodávajícím nic společného.

Další odpovědi
Klaproth

Platí ten, kdo si vozidlo přihlašuje. Jak se obě strany dohodnou, je jejich věc.

jmhad

Já mám opačný názor – podle nové vyhlášky se převod provádí v místě bydliště původního majitele, tedy v místě, kde je vozidlo dosud přihlášeno. Z toho logicky vyplývá, že všechny poplatky by měl platit původní majitel, protože on podává žádost. Nový majitel u převodu vůbec být nemusí, stačí podepsaná plná moc, kterou původní majitel k žádosti o přepis doloží. Jak se dohodnou mezi sebou už nikdo a nic neřeší. Že platí nový majitel až při přepisu na sebe bylo platné do 31.12.2014. Dnes je vše obráceně. Život je změna.

arygnoc

zákon nestanovuje, KTO poplatok zaplatí.
je to vec dohody.

ale:
de iure je poplatok vedený na meno nového majiteľa vozidla.

😉

cukrar

V zákoně není napsáno, kdo musí uhradit správní poplatek. Vetšinou platí poplatek kupec. Žádost podávají společnou, nikoliv prodejce.
Tento týden jsem platil evidenčku, převod zaplatil prodejce.

mojitek

Pravdu má Odík. Neplatí se za odhlášení,ale za přihlášení.A vzhle­dem k tomu,že přihlašovat bude kupce,tak platí kupec. Přihlášeni prodávajícího nemusí vůbec zajímat

Kamilovo

O dané problematice jsem si četl na https://kralmo­toru.cz/media/po­platek-za-prevod-automobilu a pokud se to tam píše správně, tak to platí určitě ten kdo si auto koupil. U přepisu totiž bývalý majitel mnohdy ani není, takže by to vlastně ani nedávalo smysl, nemyslíte?

odik

jmhad: Ano, změna se provádí v místě prodávajícího, ale to vůbec neznamená, že to bude prodávající vyřizovat = můžou přijít oba nebo dá plnou moc kterýkoliv z nich.
800 Kč je poplatek za převod na nového majitele = nový majitel chce mít auto na sebe = platí nový majitel … stejně jako ekologickou daň … na tom se nic nemění ani rokem 2015 … to jak si to mezi sebou vyřídí je pak už na nich

odik

= díky změně není nutné vozidlo zvlášť odhlašovat u prodávajícího a přihlašovat u kupujícího = vyřídí se to najednou … ale na poplatky to nemá žádný vliv …