Avatar uživatele
kamila44444

Popis uměleckého díla

Jak mám popsat umělecké dílo? A jak udělat osnovu?
1. má být název obrazu a jméno autora
2. má být hl. část popisu.. u toho je napsáno:popředí,střed obrazu, pozadí- tohle vubec nechápu a za 3. celkový dojem.. jak tedy mám udělat osnovu a jak začít s popisem?Děkuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3667 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pájo

S osnovou si už hlavu nelámej, tu už máš:
1. název obrazu a jméno autora
2. popis díla:
- popředí
- střed obrazu
- pozadí
3. celkový dojem

Stačí jen vybrat konkrétní dílo... je myšlen obraz.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Damiana

Vyber si obraz ( pokud nemáš daný nějaký konkrétní). Napiš jeho název, jméno autora a datum vzniku. Nyní se na obraz podívej v klidu. Pomalu si ho prohlédni, poznamenej si vše, co tě zaujme - barevnost, nějaká výjimečnost, postava, nálada obrazu. Představ si, co bys tam sama přidala nebo naopak ubrala, prohlédni si místo, kde se "odehrává" děj, zkus tam vstoupit a vcítit se do prostředí, všimni si zajímavých detailů, které na první pohled přehlédneš (třeba taška s vyčnívajícím chlebem, odložené boty v rohu, malá cestička vedoucí "nikam"), popřemýšlej o tom, proč tam jsou...
A máš celkový dojem, tím bys podle mě měla začít pro své výpisky. Přejdi k popisu...
Zaměř se na to, co obrazu na první pohled vévodí, co se jakoby tlačí do popředí - může to být třeba nějaké kapradí nebo stůl, které "uvádí" na scénu, pak se soustřeď znovu na hlavní děj - o co tu jde, kdo tu dominuje - to je tzv. Zlatý řez, tvé oko upoutá: Co tím chtěl malíř sdělit - pokud je to dobře provedeno. A nakonec doplň pozadí, kde se obraz odehrává, co ho dotváří - pole, moře, místnost... Musíš jej stále vnímat jako celek, jen tak dovedeš potom popsat všechny jeho části.
Zjisti si něco o autorovi a době, ve které dílo vzniklo, lépe ho tak pochopíš. Je nuda napsat třeba tohle: Hm, hnusný strašidlo mezi divnejma čárama, hodně barevný, připomíná mi to horor Vřiskot... To by si třeba zrovna Munch nezasloužil. Držím palce.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

co se dá nechápat na popředí, středu a pozadí? Popředí je opticky "nejblíž" divákovi, střed ve středu a pozadí vzadu, jen dokresluje atmosféru. Popsat tyto tři oblasti na obraze přece není problém, na tom není nic k nechápání.
Může být zajímavé začít historickými souvislostmi vzniku obrazu, je-li to žádoucí

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce