kamila44444

Popis uměleckého díla

Jak mám popsat umělecké dílo? A jak udělat osnovu?

  1. má být název obrazu a jméno autora
  2. má být hl. část popisu.. u toho je napsáno:popře­dí,střed obrazu, pozadí- tohle vubec nechápu a za 3. celkový dojem.. jak tedy mám udělat osnovu a jak začít s popisem?Děkuji

Nejlepší odpověď
Pájo

S osnovou si už hlavu nelámej, tu už máš:

  1. název obrazu a jméno autora
  2. popis díla:
  • popředí
  • střed obrazu
  • pozadí

3. celkový dojem

Stačí jen vybrat konkrétní dílo… je myšlen obraz.

Další odpovědi
Damiana

Vyber si obraz ( pokud nemáš daný nějaký konkrétní). Napiš jeho název, jméno autora a datum vzniku. Nyní se na obraz podívej v klidu. Pomalu si ho prohlédni, poznamenej si vše, co tě zaujme – barevnost, nějaká výjimečnost, postava, nálada obrazu. Představ si, co bys tam sama přidala nebo naopak ubrala, prohlédni si místo, kde se „odehrává“ děj, zkus tam vstoupit a vcítit se do prostředí, všimni si zajímavých detailů, které na první pohled přehlédneš (třeba taška s vyčnívajícím chlebem, odložené boty v rohu, malá cestička vedoucí „nikam“), popřemýšlej o tom, proč tam jsou…
A máš celkový dojem, tím bys podle mě měla začít pro své výpisky. Přejdi k popisu…
Zaměř se na to, co obrazu na první pohled vévodí, co se jakoby tlačí do popředí – může to být třeba nějaké kapradí nebo stůl, které „uvádí“ na scénu, pak se soustřeď znovu na hlavní děj – o co tu jde, kdo tu dominuje – to je tzv. Zlatý řez, tvé oko upoutá: Co tím chtěl malíř sdělit – pokud je to dobře provedeno. A nakonec doplň pozadí, kde se obraz odehrává, co ho dotváří – pole, moře, místnost… Musíš jej stále vnímat jako celek, jen tak dovedeš potom popsat všechny jeho části.
Zjisti si něco o autorovi a době, ve které dílo vzniklo, lépe ho tak pochopíš. Je nuda napsat třeba tohle: Hm, hnusný strašidlo mezi divnejma čárama, hodně barevný, připomíná mi to horor Vřiskot… To by si třeba zrovna Munch nezasloužil. Držím palce.

quentos

co se dá nechápat na popředí, středu a pozadí? Popředí je opticky „nejblíž“ divákovi, střed ve středu a pozadí vzadu, jen dokresluje atmosféru. Popsat tyto tři oblasti na obraze přece není problém, na tom není nic k nechápání.
Může být zajímavé začít historickými souvislostmi vzniku obrazu, je-li to žádoucí